GÖZÜ YURTDIŞINDA

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

İHRACAT

Ev tekstili sektörü, ihracatının yüzde 50’ye yakınını AB ülkelerine gerçekleştiriyor. Sektörün diğer önemli ihracat rotası ise Rusya. AB’de 2013’ten beri devam eden ekonomik problemler ve Rus rublesinin dolar karşısında değer kaybetmesi nedeniyle sektör, 2014 yılında ihracatını ancak yüzde 0,92 artırabildi. 2015’te ise global sorunların daha da büyümesiyle ev tekstili ihracatı yüzde 16 azaldı ve 2,8 milyar dolara geriledi.

HEDEFLER

Yeni bir fuar ve kongre merkezi kurulması, pamuk üretiminin teşviki, ithalatta koruyucu önlem alınması ve bölgesel AR-GE merkezleri kurulması sektörün öncelikli hedefleri arasında. Ayrıca cari açığın azaltılması için ithalatta ek vergilerin kapsamının genişletilmesi ve yüksek teknoloji kullanımı gerektiren üretimlerin teşviki bekleniyor.

YENİ PAZARLAR

2020 yılında ev tekstili ihracatının 4,5-5 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. Yakın coğrafyadaki koşulların iyileşmesi halinde bu rakama 2 milyar dolar da komşulara yapılacak satışın eklenmesi bekleniyor. Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Yaşar Küçükçalık, “Önümüzdeki 5 yılda en önemli hedefimiz daha fazla pay almamız gereken yeni pazarlarda büyümek. Tanıtım faaliyetlerimizi güçlendirmeliyiz” diyor.

DÜNYA 1’İNCİSİ

Un ve unlu mamuller sektörü ihracatı 2014’te bir önceki yıla göre değer bazında yüzde 0,9’luk küçük bir azalma yaşadı. 2015’te ise ciddi bir toparlanma gösteren sektör ihracatı, 2014’e göre miktar bazında yüzde 27,4 ve değer bazında ise yüzde 3,2 artışla 3,2 milyon ton ve 1,4 milyar dolara ulaştı. Sektör en önemli ürünü olan buğday unu ihracatında ise 2015’te 2,8 milyon ton ve 979 milyon dolarla dünya birinciliğini koruyor.

REKABET

Türkiye’de buğday unu ihracatı yapan şirketlerin üretim kapasiteleri ve tecrübeleri aranılan kalitede un üretimi için yeterli. Ayrıca coğrafi konum itibariyle navlun avantajları da mevcut. Ancak un, yüksek teknoloji ya da bilgi gerektirmediğinden kolay girilebilen bir sektör. Yerli üreticiler daha fazla pay alma çabasına girince, ihracat pazarlarında rekabet artabiliyor.

ÖNCE FİLİPİNLER

Sektörün 2023 ihracat hedefi 13,7 milyar dolar. 2023 hedefine ulaşabilmek amacıyla öncelikle pilot bölge olarak Filipinler’e, sonrasında diğer ihracat pazarlarına “kalite sertifikasyon sistemi” projesi kapsamında kontrollü şekilde yüksek kaliteli un sağlanacak. UTG Başkanı Turgay Ünlü, “Önümüzdeki 5 yılda hedefimiz bu sistemle Türk ununun kalite algısını yükseltmek ve marka bilinirliğini sağlamak” diyor.

SIKINTILI

Türkiye’deki otellerdeki doluluk oranı bir önceki yıla göre yüzde 1 düşüşle yüzde 61,7 olarak gerçekleşerek Avrupa ortalamasının oldukça altında kaldı. Aynı şekilde 31 Avrupa destinasyonunun 2015 sonu doluluk ortalaması yüzde 71,42 olarak saptanırken, İstanbul yüzde 64,9 doluluk oranıyla ortalamanın altında kaldı.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Konaklama sektörü hizmetlerinde geçerli KDV oranlarının tüm yiyecek/ içecek ve hizmetlerde yüzde 8, alkollü içecekte yüzde 18 olarak uygulanması Turizmi Teşvik Kanunu kapsamındaki belgeli işletmelerle belgesizler arasındaki haksız rekabeti ortadan kaldırabilir. Ayrıca kontrolsüz süren otel yatırımlarının arz/talep dengesi dikkate alarak planlanması sürdürülebilir turizm açısından önem taşıyor.

TELAFİ

Türkiye’de turizm gelirleri 2015 sonunda bir önceki yıla göre yüzde 8,3 azalarak 31,5 milyar dolara geriledi. Katar, İran gibi yeni pazarların uzun vadede önem taşıdığı ancak bölgedeki gerilim ve ekonomik kriz nedeniyle azalan Rus turist payının Avrupa’daki potansiyelin tekrar canlandırılmasıyla telafi edilebileceği düşünülüyor. TUROB Başkanı Timur Bayındır, “Turizmi geliştirmek istiyorsak eski müşterilerimizi elimizde tutup, buna yeni pazarlar eklemeliyiz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.