FARKINDALIK PEŞİNDE

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

BÜYÜME

Dondurulmuş gıda pazarı, 2014 yılında yüzde 18, 2015 yılında ise yüzde 15 cirosal büyüme gerçekleştirdi ve 500 milyon TL ciro büyüklüğüne ulaştı. Dondurulmuş gıda perakende pazarında en büyük alt kategoriler; unlu mamuller, patates ve et kategorileriyken, 2015 yılında pazarın büyümesine en büyük katkı, pizza ve patates ürünlerinden geldi.

EKONOMİK

Mevsiminde güneşle olgunlaşan ürünler -40 derecede saniyeler içinde yapılan şoklama yöntemiyle dondurulduğu için diğer saklama koşullarına göre yiyeceklerin besin öğelerinin korunmasında büyük artılara sahip. Ayrıca sebzelerde ürünlerin ayıklanıp yıkanma sürecinde harcanan enerji ve ayıklandıktan sonra kalan miktar düşünüldüğünde dondurulmuş sebzelerin pazardan alınan sebzelerden daha pratik ve ekonomik olduğu görülüyor.

EV DIŞI TÜKETİM

Metropollerin büyümesi, günlük hayat temposunun hızlanması ve çalışan kadın sayısının artışıyla beraber gıdada daha pratik çözümlere yönelimin artması bekleniyor. Kerevitaş Genel Müdürü Zeynep Dilmen, “Ev dışı tüketim kanalında da yeni ürün çeşitleri ile büyümenin hızlanacağını düşünüyoruz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.