ENFLASYON ÇİFT HANENİN KIYISINDAN DÖNDÜ

Capital (Turkey) - - KONJONTÜR -

ıllık enflasyon ocak ayında yüzde 9,6’ya kadar yükselmiş ve böylece çift haneye epeyce yaklaşmıştı. Ancak şubat ayında ciddi bir düşüş göstererek çift hanenin kıyısından döndü. Bu düşüşle 2015’in sonundaki yüzde 8,8’lik seviyesine de geri dönüş yaptı.

Ocak ayındaki yükseliş geçen yılın ortalarında başlayan tırmanışın devamıydı. Geçen yılın ortalarında yüzde 7 civarına kadar düşen enflasyon, yılın ikinci yarısında ise hızla yükselmişti. Bu yükselişte önceki yılın aynı döneminde gerçekleşen aylık enflasyon oranlarının “mevsim normalleri”nin (son 10 yılın ortalaması) çok altında olmasından kaynaklanan “baz etkisi” yanında döviz kurlarındaki yükselişin fiyatlara yansımasının da etkisi vardı. Ocak ayında ise yılbaşında yapılan vergi ayarlamalarının alkollü içki ve tütün fiyatlarına yansıması, gıda fiyatlarındaki artışın mevsim normallerinin üzerine çıkması, döviz kurundan fiyatlara geçiş etkisinin (pass-through effect) devam etmesi ve kur artışının fiyatlama davranışlarını bozması, yıllık enflasyondaki yükselişin sürmesine yol açmıştı.

Şubat ayındaki düşüş ise büyük ölçüde gıda fiyatlarındaki düzeltmeden kaynaklandı. Şubat ayında ulaştırma grubundaki fiyat artışlarının geçen yılın gerisinde kalması da enflasyondaki düşüşe önemli katkıda bulundu.

Ocak ayında yaşanan sıçrama enflasyonun bu yılı çift hanede kapatması tehlikesine yol açmıştı. Şubat ayındaki düşüş ise bu tehlikeyi şimdilik ortadan kaldırdı. Ancak mevsim normallerini dikkate alarak yıl sonu için yaptığımız hesaplar hala oldukça yüksek ve yüzde 8-9 arasında bir enflasyona işaret ediyor. Yaptığımız hesaplara göre, enflasyonun önümüzdeki iki ayda da düşmesi ve yüzde 8’in altına kadar inmesi mümkün. Fakat daha sonra yüzde 8 dolayında yatay seyretmesi ve yıl sonuna doğru da yeniden yükselmesi olası görünüyor.

Bu yılın enflasyon hedefi yine yüzde 5 iken Merkez Bankası’nın en son tahmininin ise yüzde 7,5 olduğunu hatırlatalım. Merkez Bankası, ocak ayı sonunda yayınladığı 2016’nın ilk Enflasyon Raporu’nda yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 6,5’ten yüzde 7,5’e yükseltmişti. Böylece enflasyonun 2016’yı da hedefin etrafındaki 2’şer puanlık belirsizlik aralığının bile dışında kapatacağı daha yılın başında kabul edilmişti. İşin ilginç tarafı, bunu önlemeye yönelik bir para politikası adımı hala atılmış değil. Yani Merkez Bankası enflasyonda teslim bayrağını çekmiş gibi görünüyor. Bu arada söz konusu raporda gelecek yılın enflasyon tahmininin de yükseltildiğini ve yüzde 5,5’ten yüzde 6’ya çıkarıldığını belirtelim.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.