PAZAR PAYINI 2 KAT ARTIRACAK

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Japon otomotiv devi Nissan cephesinde son dönemlerde önemli gelişmeler oluyor. Geçtiğimiz yıl ekim ayında Nissan, 23 yıldır Türkiye’deki faaliyetlerini yürüten Sumitomo Corporation’dan hisselerini devraldı ve pazarda doğrudan kendisi yer alma kararı aldı. Bu kararın uygulamaya geçmesinin hemen ardından üst yönetim de değişti. Şirketin genel müdürlüğüne Nissan’ın global partneri Renault’da 23 yıllık deneyime sahip olan Sinan Özkök getirildi.

Nissan’ın ilk Türk genel müdürü olan Özkök, artık markanın tam olarak varlık gösterdiği Türkiye pazarında çok daha iddialı olacağını söylüyor. Son 5 yılda Nissan markasının zaten yükselen bir ivmeyle satışlarını artırdığına da dikkat çeken Özkök, 10 yıl öncesinde yıllık 8 bin adet seviyesinde olan satışlarının son 5 yılda 20 bin düzeyine ulaştığını ifade ediyor. “Geçtiğimiz yıl da 26 bin 500 adet satış gerçekleştirdik. Artık kararlı büyüme stratejimizle her yıl satışlarımızı yüzde 10 düzeyinde nasıl artırırız diye düşüneceğiz” diyor.

Özkök’ün ajandasında 3 ana hedef var. Bunlardan ilki SUV araç kategorisindeki liderliklerini korumak. İkinci hedef ise mart ayında lansmanını gerçekleştirdikleri Navara ile pick up kategorisinde liderliği geri almak. 2008’den itibaren 5 yıl boyunca Navara ile pick up’ta lider olduklarını hatırlatan Özkök, üretimde yaşanan birtakım sorunlardan ötürü araçların pazardan çekildiğini söylüyor. “Ancak şimdi çok daha güçlü bir Navara ile geri dönüyoruz. Yakıt sarfiyatını yüzde 24 düşürdüğümüz ve çok rekabetçi bir fiyatla çıkardığımız bu ürünle liderliğe oynuyoruz” diye konuşuyor.

Özkök’ün üçüncü hedefi ise bayi ağını yenilemek. Bugün 36 olan bayi sayısını 40’a çıkarmak. Bunlardan 1’inin Ankara’da yer alacağını açıklayan Özkök, diğer üçünün de daha önce yer almadıkları şehirlerde açılacağını belirtiyor.

Nissan Türkiye’nin gelecek 5 yıllık rotası da net: Özkök bu rotayı şöyle paylaşıyor:

“Biz bu yıldan itibaren vitesi büyütüyoruz. Pazarın yüzde 10 küçülmesinin beklendiği bu yıl da bile satışlarımızı yüzde 10 artırmayı planlıyoruz. Tüm faaliyetlerimizde artı 1 değeri yakalamak ana hedefimiz. Önümüzdeki 5 yılda ise satışlarda bugün yüzde 2,8 olan pazar payımızı yüzde 5’e çıkaracağız. Bunu da her yıl pazara sunacağımız yeni modellerle gerçekleştireceğiz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.