“AİLE İŞİ BÜYÜTMEK İÇİN ÖNEMLİ”

Capital (Turkey) - - NASıL BAŞARDıM? -

ana göre küçük bir işi büyütebilmeniz için aile olarak bu işin içinde olmanız çok önemli. Sonuçta kaliteli ve gerçekten profesyonel olan yöneticiler, siz belirli bir hacme ulaşmadan sizinle çalışmak istemiyor. Bu sırada sizinle çalışanların ise sadece adı profesyonel oluyor. Bu nedenle belirli bir ölçeğe ulaşma aşamasını aileyle aşmak

İNSANLAR ŞAŞIRDI

Biz 90 metrekarelik yeri açtığımızda sektördeki oyuncular şaşırdı. Önemli miktarda altını burada sergiledik. Bu dönemde piyasada en büyük toptancı olduk. 1988 yılında Dünya Altın Konseyi Türkiye’de bir ofis açtı. Tek amaçları markalı altın işinin artmasıydı. Bize gelip altınla ilgili reklam yapmayı teklif ettiler. Reklam için de Bunun 25 TL’sini siz verin, 100 TL biz verelim dediler. Ancak biz cesaret edemedik. O dönemde Atasay’la reklam yaptılar. Atasay bu hamlesiyle bizim önümüze geçti. Kararımızın yanlış olduğunu anladık. 2’nci yıl biz de reklam yaptık ancak sağlanan katkı yarıya düşmüştü.

Daha sonra altın ihraç ettiğimiz için bir standart oturtmamız gerektiğini düşündük. 1988 yılında ilk altın fabrikasını açtık. O dönemde arz eksikliği vardı. Özellikle yaz aylarında çalıştığımız fasoncular, 4-5 ay bize mal yetiştiremiyordu. Bu nedenle fabrika kurma kararı aldık. O dönemde150 metrekarelik atölyeler mevcuttu. Biz ise 4 bin metrekarelik bir bina satın alarak imalat yapmaya başladık.

YENİ MODELLERE İLK ADIM

1990 yılında franchise ve bayilik vermeye başladık. Perakende mağaza sayımızı artırdık. Tüm bu yeni modellere mal satma sıkıntımız olduğu için adım atmadık. Geleceğe yönelik bir iş planladığımız için bunu yaptık. Ben zaten toptancılığın belirli bir süre sonra biteceğini, esas olanın pazar dinamikleri olduğunu biliyordum.

Biz pırlanta, safir, zümrüt çok önemli. İlk işe girildiğinde sistem tam oturmamış oluyor, kontrol de tam değil. Bu durumda ancak aileyle çalışınca başarı geliyor. Ben de o zaman kardeşlerime benimle 15 yıl birlikte çalışırsanız size hisseleri eşit dağıtacağım dedim. Çalıştılar ve sonuçta eşit de dağıttım. gibi değerli taşları imalatta kullanıyorduk. Bu imalatımızı ayırıp 2005 yılında Alstone markası altında piyasaya verdik. Bu hamleyle birlikte değerli taş sektöründe ilk kez markalı ve sertifikalı hammadde ticaretine de başlamış olduk. Eskiden her ailenin bir kuyumcusu vardı. Markalaşma ortaya çıkıp iş büyüyünce bir güvence vermek gerekiyordu. Bu nedenle sertifika vermeye başladık.

KIBRIS’IN EN BÜYÜK BANKASI

Mücevherat sektörünü, yarattığınız nakdi yatırıma dönüştürecek kadar büyütmek mümkün değil. Bu nedenle başka sektörlere yatırım arayışına girdik. Finans bizim için yeni bir sektör değildi. Bizdeki kadar nakit, bankalarda yoktu. Daha sonra bankayı nasıl kurarız diye araştırmaya başladık. Biz paramızın TL’de durmasına hiç alışık değildik. Sonra koyduğumuz para erise ne olur diye düşündük ve bu işe girdik. O dönemde 3 milyon dolarlık altını bozdurduk. İznimizin çıkması ise 43 gün sürdü ve 13 kilo altın bu sürede eridi. Yine de bankacılık sektöründe önemli bir başarı elde ettik. Şu anda Creditwest Finance olarak Kıbrıs’ın hem en büyük hem en çok kâr eden bankasıyız. 5 yıl gibi bir sürede yatırımımızın geri dönüşünü aldık. Bankanın şu anda 2 milyar TL’lik bir aktif büyüklüğü var.

HIZLI BÜYÜME DÖNEMİ

1997 yılında da enerji işine girdik. Bankacılığın ardından hangi sektöre yatırım yapalım diye araştırıyorduk. Bir de her birader farklı bir sektörü yönetir diye düşünüyorduk. Ne yapalım diye arayış içindeyken

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.