3 SEKTÖRDE TABLO NASIL?

Capital (Turkey) - - SEKTÖRLER -

SİGORTADA DURUM İYİ

Sigorta, lojistik ve turizm, ekonominin en hassas sektörlerinden… Bu üç sektördeki hareket ekonomiye dair çok şey söylüyor. Generali Sigorta Genel Müdürü MİNE AYHAN, sektörleri açısından özellikle otomotivdeki gelişmeler ve konut kredisi hareketlerini takip ettiklerini belirtiyor. Bu iki göstergenin haricinde büyük yatırımları da incelediklerini söylüyor. Ayhan bu veriler ışığında ekonomideki son durumu şu sözlerle yorumluyor: “Artan yatırımlar ve geliştirilen yeni yatırım projeleri, otomotivde artan talep ve satışlarla tabana yayılan konut kredileri bizim için işlerin iyi gittiğini gösteriyor.”

LOJİSTİKTEN GELEN MESAJ

Lojistik sektörünün büyük oyuncularından Reysaş Lojistik’in yönetim kurulu başkanı DURMUŞ DÖVEN’e göre ise tablo farklı. Reysaş ile günde binlerce tır kamyonu yüklediğini, on binlerce paket dağıttığını ve milyon metrekarelik depo işlettiğini belirten Döven, tüm bu faaliyetlerden yola çıkarak ekonomide işlerin iyi görünmediğini dile getiriyor. Hemen ardından da şöyle devam ediyor:

“Birkaç sektörde iyi bir görüntü varsa da bu sadece şov nitelikli. Ticari tır ve kamyon satışında düşüş var. Satılan evler genellikle 1 artı 1 ya da 1 artı 0. Bunlar da 25-30 metrekarelik satışlar.”

TURİZMDE KÖTÜ YIL BEKLENİYOR

Turizmde de tablo parlak değil. Limak Turizm Başkanı KAAN KAVALOĞLU, kendi sektörleri için en önemli göstergenin erken rezervasyon oranlarındaki değişiklik olduğunu belirtiyor. Bir de yılın ilk iki fuarı WTM London ve Utrecht Hollanda’da sezonla ilgili ilk ipuçlarını edindiklerini söylüyor. Kavaloğlu, tüm bu göstergelerin kendilerine verdiği mesajı şöyle paylaşıyor:

“Bu göstergelere göre turizmde son 15 yıl içinde gördüğümüz en kötü yıl geliyor. Maalesef bu anlamda ülkemizde işler iyi gitmiyor. En büyük pazarımız olan Rusya’yı neredeyse tamamen kaybettiğimiz bu dönemde, Batı Avrupa’daki ve yurtiçindeki pazar payımızı yükseltmeye çalışacağız. Bu verilerin ışığı altında ilave turizm yatırımı yapmayacağız.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.