“GÖSTERGELERDE PROBLEM GÖRMÜYORUZ”

Capital (Turkey) - - SEKTÖRLER - ZAFER YILDIRIM

İŞSİZLİK VE TİCARET DENGESİ

Makro açıdan hem Türkiye’nin hem dünyanın ekonomik göstergelerini izliyorum. Bunlar, faizler, enflasyon, işsizlik oranları ve dış ticaret dengeleri gibi ekonomik değerler.

TRAFİĞİN ANLATTIKLARI

Mikro açıdan ise ekonomik seyrin en basit kontrolü İstanbul trafiğidir. Özel bir sebep veya problem olmadıkça şehirde yoğun trafik varsa ekonominin çarklarının iyi döndüğünü düşünüyoruz. İstinye Park’ın aylık ve yıllık verilerinin izlenmesi de bizi bu konuda aydınlatıyor.

MORALLER YÜKSEK DEĞİL

Bugün için bu göstergelerde büyük bir problem görmüyoruz. Özellikle dünya ve Ortadoğu koşullarını düşündüğümüzde, ülkemiz ekonomisinin direncinin bu şekilde olabilmesi bizi mutlu ediyor. Ama bunlar çok uzun vadeli öngörüler değil. Uzun vadede maalesef eskisi gibi moraller yüksek değil. Kurulu Başkanı Hacı. D. Beğendik, bu endeksle tüketicilerin kişisel mali durumlarını, genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmelerini ve yakın gelecekteki harcama eğilimlerini net bir şekilde görebildiklerini belirtiyor. Perakende ticaret sektörü güven endeksinin ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,6 artarak 104,93 değerinden 108,76 değerine yükselmesinin iyiye gidişin göstergesi olarak okunabileceğini söylüyor. Hacı Beğendik, bu veriye dayanarak yıla ilişkin beklentilerini de şu Doğtaş Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, ekonomiyi kendi sektörü üzerinden takip ediyor. Mağaza trafiğini bizzat yakın markajına alan Doğan, sektörde 2-3 aylık bir durgunluk yaşandığını, ancak son bir ayda bu durgunluğu aştıklarını söylüyor.

Müşteri trafiğinin arttığını ve bu durumun kısmen satışlara yansıdığını belirten Doğan, “Müşteri trafiğindeki artışın satışa dönüşmesi için personel satış eğitimlerini de hızlandırdık. Şu anda da mağazaya giren sayısına göre satış oranlarımızı yükseltme peşindeyiz” diyor.

Häfele Türkiye İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, tüketici güven endeksiyle geleceğe ilişkin beklentileri yorumluyor, ithalat ve ihracat verileriyle uluslararası ticarette ülkenin pozisyonunu öğreniyor. Türkiye Bankalar Birliği’nden karşılıksız çekler ve takipteki kredilerden pazardaki güncel nakit durumu ve güncel akışı gözlemlediğini belirten Uytun, tüm bu verilere toplamda baktığında Türkiye’de işler nasıl gidiyor sorusuna şu yanıtı veriyor:

“Bu göstergelerden olumsuzluk algılanıyor. Uzun bir seçim ortamının belirsizliğinin bittiği bir dönemdeyiz. Ben yaşadığı o kadar olumsuzluğa rağmen Türkiye’nin bu zorlu günlerden pozitif ayrışacağına inanıyorum.”

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, ekonominin seyrini perakendenin gidişatına bakarak gözlemliyor. Özellikle beyaz eşya sektöründeki harekete baktığını belirten Dumankaya, “Bir de piyasadaki kuyumculardaki altın satımı bana ekonominin gidişatı hakkında fikir veriyor” diyor. Bu göstergeler ışığında Dumankaya, işlerin iyi olduğunu düşünüyor. “2016’da tüm sektörlerin görüş açısının çok daha net olacağını söyleyebilirim. İş dünyasının yapacağı atılımlar ve hükümetin gerçekleştireceği reformlarla ülke hedeflerinin yakalanacağına inanıyorum” diye konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.