BAŞKANIN YENİ AJANDASI

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - STRATEJİ İNSAN KAYNAKLARI UYGULAMA DİJİTALLEŞME RİSK YÖNETİMİ

Türkiye’nin çok küçük bir bölümüne ulaşabildi. Önümüzdeki dönemde hedefiniz nedir? Teknoloji marketleri pazarında lideriz. Önümüzdeki dönemde pazar payımızı artıracağımızı öngörüyoruz. TeknoSA’da 2016, hem büyüme hem operasyonel verimlilik hem de dijitalleşme açısından önemli bir sıçrama yılı olacak. Bundan sonra yatırımlarımızın ağırlığını mağazalar değil, dijitalleşme oluşturacak. 2020’de ise satışlarımızın yarıya yakınının dijital kanaldan gelmesini bekliyorum. Perakendede yeni müşteri oranınız nedir? Teknosa’da 5 milyon kartlı müşterimiz var. Satışların yüzde 70’i de kartlı müşteriler tarafından yapılıyor. CRM departmanımız var, kimin alışveriş yaptığını birebir izliyoruz. Onlara birebir kampanyalar yapıyoruz. CarrefourSA’da ise bu konu biraz daha yeni. Şu anda CarrefourSA’da 4-5 milyon civarında kartlı müşterimiz var. Dolayısıyla bu alana çok ciddi yatırım yapıyoruz.

Sigortada nasıl bir gelecek potansiyeli görüyorsunuz?

Sigorta sektörünü bireysel emeklilik-hayat ve hayat-dışı diye ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor. Bireysel emeklilik, Türkiye’de nispeten yeni bir alan. Buna karşın bireysel emeklilik pazarı geçen yıl 47 milyar TL fon büyüklüğüne

Başkanın en önemli görevi stratejiyi onaylamak. Biz de stratejiyi, ilk önce şirketlerin üst yönetim ekipleriyle birlikte oluşturuyoruz. Bunların aynı zamanda holdingin tercihleriyle de uyum içinde olmasını sağlıyoruz. En önemli konu bu.

İkinci en önemli konu da insan kaynakları yönetimi. Bilhassa lider kadronun doğru şekilde oluşmasını sağlamak lazım. Bu nedenle insan kaynakları yönetimi bizim açımızdan son derece önemli. Teknolojik altyapının da şirketlerde en rekabetçi seviyede olması gerekiyor.

Operasyonel planların uygulanıp uygulanmadığını aydan aya denetliyoruz. Bunlarda sapmalar olduğu takdirde şirketlerin tercihlerine yön veriyoruz. Diğer taraftan holdingin yürütme kurulunda görev yaparak holdingin geleceğine yön veriyoruz.

2016 ajandamda da dijitalleşme, operasyonel verimlilik, sürdürülebilir büyüme odağımda olacak.

Bir de bu yıl risklerin yönetimi son derece önemli. Malum dünya çok çalkantılı, oynak bir dönemden geçiyor. Böyle belirsizliğin olduğu bir ortamda riskler artıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.