“ODAĞIMIZDA DİJİTALLEŞME VAR”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - Geçen yıl web üzerinden bize ulaşan ziyaretçi sayısı mağazalarımıza ulaşan ziyaretçi sayısını aştı. Geçen yıl mağazalarımıza ayda yaklaşık 8 milyon ziyaretçi gelirken TeknoSA’nın web sitesini ayda 10-11 milyon kişi ziyaret etti. Müşterilerimiz arasındaki

ÇOKLU KANAL STRATEJİSİ

En önemli görevlerimden biri de grup şirketlerinin dijital kanallara doğru evrilmesini yönetmek. Dijitalleşme uzun bir yolculuk. Bu konuda dünyadaki uygulamaları yakalamaya çalışıyoruz. KlikSA’yı başta tamamen internet kanalı üzerinden satış yapan bir firma olarak kurduk. Gerek TeknoSA gerekse de CarrefourSA ile rekabet eder nitelikteydi. KlikSA sayesinde online perakendeciliğin nitelikleri hakkında çok ciddi deneyim sahibi olduk. Ancak geçtiğimiz ocakta KlikSA’yı alternatif satış kanalı olarak görmekten ziyade TeknoSA’nın bütünleşik stratejisi içinde bir outlet kanalı olarak pozisyonlama kararı aldık. Bu kararımızın altında çoklu kanal stratejisi yatıyor.

TEKNOSA VE DİJİTAL

ÖNCELİĞİMİZ DİJİTALLEŞME

TÜKETİCİ HIZLI DİJİTALLEŞTİ

Aksigorta hayat-dışı pazarın yüzde 55’ine sahip 5 oyuncudan biri. Akbank şubelerine ek olarak 2 bini aşkın acenteyle müşterilerine ulaşıyor. Sektörün bana göre en şeffaf, en güçlü, en güven veren bilançosuna sahip şirketi. Bu çok önemli.

Neden “Bu çok önemli” diyorsunuz?

Son dönemde sektör zarar ediyor. Bu zarar trafik sigortalarında geçmişte yazılan poliçelerin karşılıklarının tam ayrılmamasından ve eksik karşılıklardan kaynaklandı. Son 4 yılda sektör trafik branşında 2 milyar TL zarar etti. Geçen yılın ilk 9 ayında ise trafik branşındaki zarar 1,4 milyar TL’ye ulaştı. Baktığınızda sektörde regülasyonlar değişiyor ve firmalar sürprizlerle karşılaşıyor. Mahkemeler sigorta şirketlerinin aleyhlerine kararlar alıyor. Ayrıca tüketiciler, eskiye göre daha bilinçlendi. Tüketicilerin bilinci arttığı için trafik sigortasında daha fazla hasar talebinde bulunuyor. Sigorta şirketleri 5 yıl önce sattıkları sigortadan bugün sorumlu olabiliyor. Dolayısıyla bilançolarında doğru karşılıklar ayrılmamış olabiliyor ve bu durum da gelecek için risk oluşturuyor. Biz İse yüzde 100 karşılıkla gidiyoruz.

Sabancı’nın sigortadaki son 5 yıllık performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

AvivaSA’yla son 5 yılda çok hızlı büyüdük. Bireysel emeklilik fon büyüklüğümüzü 2010 yılında 2,5 milyar TL’den bugün 9 milyar TL’ye taşıdık ve geçen yıl pazar liderliğini yakaladık. AvivaSA’da genel müdürümüz Meral Kurdaş ve ekibi çok başarılı. Geçen yıl borsa yüzde 16 düşerken bizim hissemiz yüzde 27 değer kazandı. Şirketin değeri 2 milyar TL’yi aştı.

Elementer sigortada da Aksigorta’da genel müdürümüz Uğur Gülen’le oluşturduğumuz stratejiye uygun olarak son 5 yılda gayet selektif büyüdük. Elementer sigorta BES’e göre daha zor bir pazar. Bu alanda pazar payı değil, değer yaratma odaklıyız. Bazı ürün ve kanallara öncelik veriyoruz. Bazı ürünler daha karlı. Trafik gibi bazı branşlarda ise zarar ediliyor. Dolayısıyla çok odaklı gitmezseniz siz de bu pazarda zarar edebilirsiniz.

Sigortada gelecek 5 yıl için beklentileriniz, hedefleriniz neler?

AvivaSA’da hedefimiz kârlı büyürken güçlü lider konumumuzu sürdürmek. Bunun için hedeflerimiz arasında operasyonel altyapıyı güçlendirmek, verimliliği artırmak, dijital dönüşüme yatırım yapmak, yenilikçi ürün ve hizmetler sunmak, tüm kanallarda güçlenmek, penetrasyon oranlarını artırmak ve varsa satın alma fırsatlarını değerlendirmek bulunuyor. AvivaSA’nın bireysel emeklilik fon büyüklüğünün 2020 yılında 30 milyar TL’yi geçmesini bekliyorum. Aksigorta’da da hedefimiz sürdürülebilir kârlı büyüme. 5 yıllık dönemde sektörün en rekabetçi, en kârlı, piyasa değeri yüksek şirketini yaratacağız.

Özkaynak verimliliğimiz yüzde 20-25 bandının altına düşmez. Süreçlere, dijitalleşmeye, organizasyona yatırım yapıyoruz. Geleceğin Aksigorta’sını yaratma üzerinde çalışıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.