AKFEN HOLDİNG’İN YENİ YOL HARİTASI

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

biz tanıyoruz. Hisseleri düşük seyrettiği için onları almayı uygun gördük. En iyi bildiğim yere yatırım yaparım. O nedenle hisseleri geri aldım” diye konuşan Akın, holdingin içinden bazı şirketleri ayıracaklarını, enerji ve liman işinde olduğu gibi gözde şirketleri içeride bırakacaklarını söylüyor.

Akın, böylece holdingi yabancı yatırımcının daha çok rağbet ettiği, daha beğendiği bir şirket olarak yenileyeceklerini belirtiyor. Akın, “Bu yapılanmadan 3-4 yıl sonra tekrar halka açılma söz konusu olabilir. Holdingi yeniden inşa ediyoruz. 2016’daki en büyük işimiz bu” diyor. Akın öte yandan enerjide devlet ihalelerini takip ediyor. “Şimdi rüzgar ve ek güneş enerjilerine ve jeotermallere bakıyoruz. Rüzgar enerjisinde devletin açacağı ihalelere de hazırlanıyoruz” diye konuşan Akın, yeni yatırımların sinyalini veriyor. 2016’da yatırımlarını 2015’te olduğu gibi bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 88 civarında artıracaklarını belirtiyor. Bu da 1 milyar TL’yi aşan bir yatırıma işaret ediyor. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın’la ajandasının en önemli maddelerini konuşurken dünyanın ve Türkiye’nin gündemini de değerlendirdik: Dışarıda büyük işler yapamıyorsak, iç pazarda ve şirketlerimizin içini toparlayarak hayatta kalmaya çalışacağız.

Çok parlak günlerden geçmiyoruz. Türk iş dünyası için hem global hem bölgesel konjonktürü değerlendirerek bir gelecek öngörüsü yapabilir misiniz?

Üç-dört yıldır Türkiye’de pek de iç açıcı büyüme rakamları görmüyoruz. Dünyanın genelinde de benzer bir tablonun hakim olması birazcık yüreğimize su serpiyor. 2009’da ortaya çıkan ekonomik krizden sonra ekonomik toparlanmanın yeterli olmadığı görülüyor. Kısa dönemde 3-4 yıl için Çin’in lokomotifliğinden kaynaklanan bir çıkış vardı ama sonra bir geriye dönüş oldu. Çin, en büyük alıcı olarak piyasadan çıktı ve büyüme oranları düştü.

Yine Hindistan’ın büyüme oranlarının düşmesi ve aynı şekilde nüfusu en kalabalık olan bu iki ülkenin parlak olmayan ekonomik sonuçları dünyanın diğer pazarlarında da büyüme oranlarını düşürdü. Dünyadaki ticaretin hacminde gerileme yaşandı.

Amerika’nın hiç değilse kendini biraz toparlamış olması ve Avrupa’nın düzelme yönünde yapmış olduğu önlemler belki pozitif sonuçlar elde etmemize destek olabilir. Her şeyden önce Akfen Holding’in 2015 cirosu 1.587 milyon TL oldu. 2016’da çift haneli büyümenin devam etmesini bekliyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.