“EN İYİ BİLDİĞİM YERE YATIRIM YAPTIM”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

büyümeler olmayınca arzda da fazla olunca tabii ki enerji fiyatları düştü. Yatırımcılar yenilebilir kaynaklara yöneldi. Bu konuda fiyat garantisinin olması ve devletin alıcı olması burada yatırımcının işlerini kolaylaştırıyor.

Doğalgaz ve kömür gibi yatırımlarda ve büyük barajlarda böyle bir alım garantisi olmadığı için o yatırımları yapan yatırımcılar zor durumda. Ama ben elektrik fiyatlarının da böyle kalıcı olacağını tahmin etmiyorum. Çünkü, son 1,5 yıldır enerji yatırımları da artık durdu. Eskiden olduğu kadar çok yapılmıyor. Önümüzdeki dönemde böyle gideceğini tahmin ediyorum, Dolayısıyla enerji yatırımlarında bir duraklama devrine girdiğimiz kesindir. Büyümelerle birlikte enerji fiyatları tekrar yukarı çıkacak.

Enerjide özelleştirmeleriyle ilgilisiniz. Başka ne tür özelleştirmeler ilgi alanınızda?

Hastane alanında PPP’lerimiz var. Burada Isparta, Eskişehir ve Tekirdağ hastanelerini PPP, yani kamu özel ortaklığı modeliyle yapıyoruz. Isparta yıl sonunda bitiyor. Yatırım miktarı 573 milyon TL idi. Eskişehir’e yeni başladık, Tekirdağ’a daha başlamadık, sözleşmeleri yapılıyor.

Bu 3 şehir hastanesi projesine yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapacağız.

Eskiden havalimanları servis şirketleri çok yoktu ama şimdi Türkiye’nin birden fazla servis şirketi var. Bunlar Türkiye’nin yeni kazanımları. Bunlar tabii ki Türkiye içinde kalmıyorlar.

HİSSELERİ GERİ ALDIM

2015 yılı içinde halka açık olan Akfen Holding hisseleri için SPK’nın bize tanımış olduğu imkanları kullanarak geri alım programı uyguladık.

Bu programda hisselerimizin tamamını geri aldık ve şirketi halka kapatmak için de gerekli çağrıyı yaptık. Böylelikle Akfen Holding’in yüzde 30 hissesini geri almış oluyorum. Yüzde 100’ü bana ait ve halka

kapalı olacak.

TAMAMEN TİCARİ BİR KARAR

Kendi şirketimizi en iyi biz tanıyoruz. Hisseleri de düşük seyrettiği için onları almayı uygun gördük. Tamamen ticari bir karar. Yani nereye yatırım yaparsınız? Ben en iyi bildiğim yere yatırım yaparım. Şirketin içini düzenleyeceğiz. Bazı şirketleri ayıracağız. Enerji gibi Mersin Limanı

gibi varlıkları içeride tutarak yeni bir yapılanmaya gideceğiz. Bu yapılanmadan 3-4 yıl sonra tekrar halka açılma söz konusu olabilir.

Holdingi yeniden inşa ediyoruz.

EN ÖNEMLİ İŞİMİZ

2016’daki en önemli işimiz bu. Holdingi yabancı yatırımcının daha çok rağbet ettiği, daha beğendiği bir şirket olarak yenileyeceğiz. Tüm bu çalışmalarımız holdingi daha iyi, daha uluslararası, herkesin para yatırabileceği, herkesin yatırım yapabileceği bir hale getirmek için.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.