“2016 SONUNDA KONUTA TALEP PATLAYACAK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

KONUT TALEBİ ARTACAK

Bugün konut alımında aşağı yukarı 1,5 yıldır baskılanmış bir durum var. Türkiye’de birdenbire konut talebinin artacağını ve fiyatların da doğru oranda artacağına inanıyorum. Bu 2016 sonunda olabilir.

FAİZLER YÜZDE 1’İN ALTINA İNERSE

Konut fiyatlarında artış olmadı ama artış olmayışı da zaten bir düşüştür. Yüzde 10 enflasyonla yaşıyoruz, dolayısıyla her yıl konut fiyatlarında yüzde 10 artış olması gerekir. Kredi faizleri biraz aşağıya düşerse yani yüzde 1’in altına inerse o zaman çok ciddi bir talep olacak.

KORKMAMAK LAZIM

Türkiye arzıyla her zaman cevap verebilmeli o yüzden de yeni projeler üretmekten korkmamak lazım. Konut sektörü kesinlikle tekrar yükselişe geçecek sektörlerden biri. Bu talep baskılanmasının sonucunda talebin birden bire patlayacağına inanıyorum. Hem satışlar hem fiyatlar artacak.

YENİ PROJE DE ANKARA’DA

Son konut projemiz İncek Loft’tu. Aslında o projemiz bitti sayılır. 1.200 daire vardı, 850’si satıldı ve şu anda satışlar devam ediyor. Mayıs ayında da kampanyayla elimizde kalan diğer daireleri satacağız. Yine aynı bölgede ve şehre daha yakın yeni bir projemiz var. Burada 800 konutluk bir proje geliştiriyoruz. Bu projenin lansmanını da yılın sonuna doğru yaparız. Türkiye’nin dışındaki havalimanlarına, başka hastanelere de servis vereceğiz. Nasıl ki otel işletmecilerimiz Türkiye dışında oteller yapıp işletiyorlarsa aynı şekilde bu servis şirketleriyle de yurtdışında da hizmet vereceğiz. Ayrıca emek yoğun bir sektör olması nedeniyle işsizliğe de katkıda bulunacağız.

Bunlara ilave bir hastane daha alır mı-

sınız? Evet çıkarsa alırız. PPP yatırımlarında bölgesel planlarınız da var mı?

Bu devlet hastanelerinin en küçüğü 500 yataklı en büyüğü 3.000-3.500 yataklı. Şimdi İkitelli ve Etlik’te de şehir hastaneleri bu yöntemle yapılacak. Buralarda yapılacak hizmetlerde Türkiye’nin bu anlamda tecrübesinin çoğalacağını düşünüyorum. Daha sonra tabii ki yurtdışındaki çözüm ortaklarımızla birlikte yaşlı bakımından psikiyatri servislerine daha odaklı ihtisas hastanelerinin kurulması ve bunların yönetilmesiyle ilgili yepyeni bir pencere açılacak diye düşünüyorum. Yurt yapımı işleriniz nasıl gidiyor? Ankara Hacettepe’de 2.500 kişilik bir yurdumuz var, Isparta’da yapıyoruz ve Eskişehir’de de yurt yapacağız. Benzeri yerlerde böyle yurtlar yapıp Kredi Yurtlar Kurumu’na kiraya vermeyi hedefliyoruz.

Turizmde işlerin kötü gittiğinden bahsettik ama burada yatırımlar devam ediyor mu? Askıya alınan yatırım oldu mu?

Accor Grubu ile yaptığımız 20 otelimiz var. Bunların 4’ü Rusya’da, 16’sı Türkiye’de. Anadolu’ya yayılmak, bu otelleri çoğaltmak istiyorduk ama doğrusu şimdilik biraz ara verdik. Yatırıma karar verdiğimiz andan 6 ay ila 1 yıla kadar geçen sürede o otelleri bitirebiliyoruz. O yüzden bu konuda biraz önümüzü görmek istiyoruz.

Daha önceki söyleşimizde “Çok risk almam” demiştiniz aynı görüşte misiniz?

Yeteri kadar risk alarak buralara gelince artık bundan sonra fazla risk almamak gerekiyor.

Son dönemde hata yaptığınızı, büyük risk aldığınızı düşündüğünüz hatta pişman olduğunuz yatırımınız oldu mu?

Hayır, açıkçası böyle bir yatırımımız olmadı. Herkes İDO’da hata yaptığımızı düşünüyor ama orada son derece memnunuz. İDO son derece güzel giden bir şirketimiz. Başlangıçta birtakım şansızlıklar, birtakım değişiklikler oldu. Hükümet, biz, Bursa Belediyesi arasında git-gel

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.