“TAKLİT EDİLEMEYEN ÜRÜNDE SÜRE UZUYOR”

Capital (Turkey) - - REKABET - ATALAY GÜMRAH ECZACIBAŞI YAPI ÜRÜNLERİ GRUBU BAŞKANI

3 YIL YÜKSEK KÂR

Seramik sağlık gereçlerinde (SSG) yenilikçi ürünleri en kârlı olarak sattığımız süreyi kabaca 3 yıl gibi düşünmek mümkün. Fotoselli pisuar, VitrA Clean, VitrA Hygiene gibi ürünlerde, rakiplerin de benzer ürünleri pazara sunması ya da daha alt segmentte lanse etmesiyle birlikte kâr oranı düşebiliyor. Ancak patenti bize ait olan ve rakipler tarafından benzeri kolayca sunulamayan Rim-ex klozet, VitrA Fresh deterjan hazneli klozet veya V-Care şımartan klozet gibi inovatif ürünlerde ise bu süre daha uzun.

RAKİP 1 YILDA ÇIKIYOR

Kârlılık düşüşü, ürünün yaygınlaşması ve daha alt segmentlerde de sunulmasıyla başlıyor. Bu da genelde 3’üncü yıldan sonra oluyor. Türkiye’de SSG ürün grubundaki inovatif ürünlere, ortalama 1-1,5 yıl içinde rakip çıkıyor. Örneğin Rim-ex kanalsız klozetleri 2013 yılında pazara sunduk. Türkiye’deki rakiplerimiz 2014 yılında benzer ürünleri sektörel fuarlarda göstermeye başladı. Ürün lansmanıyla satış noktalarına yayılım ve müşteriye ulaşma arasında geçen zamanı dikkat alırsak bu süre daha uzun. Rakipler bu kategorideki ürünlerini henüz yeni yeni satış hattına almaya başladı.

YÜZDE 10-15 KÂR DÜŞÜŞÜ

Kâr oranının düşmesi, sadece rakip ürünlerin pazara sunulmasıyla değil, trendin alt segmentlerde de yankı bulması ve yaygınlaşmasıyla bağlantılı. Genelde bu tür ürünleri takip eden 2 yıl içinde tüm segmentlere yaymaya çalışıyoruz, beklediğimiz kârlılık seviyesini de bu sürede yüzde 10-15 gibi düşürüyoruz. Üst segmentten, orta ve orta alt segmentlere yaydığımızda ise nominal kârlılığı yükseltmeyi amaçlıyoruz. Türkiye’de 2 yıl içinde rekabette görmeye başladığımız ürünler, yurtdışında global rakipler tarafından 1 yıl içinde pazara sunulabiliyor. Türkiye’de yatırım alanında ilk kullanan kurum olduk. Yatırımcılarımıza her gün belirli saatlerde canlı yayın aracılığıyla günlük piyasa yorumu veriyoruz. Ancak burada artık tek değiliz. 6 ay içinde bizi ayrıştıran unsur teknoloji kullanımı yerine burada verdiğimiz servisin kalitesi ve derinliği haline dönüştü” diye anlatıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.