“LANSMAN ÖNCESİ HEDEFİ TUTTURMAK ÖNEMLİ”

Capital (Turkey) - - REKABET - ALİ KUDAY 3M TÜRKİYE AR-GE DİREKTÖRÜ Türkiye’de bazı endüstriyel uygulamalar alanında diğer ülkelere oranla daha hızlı yenilikler geliştirebiliyoruz. Bunun yanında çocuk bezi üretimine yönelik ürünlerimizde de Türkiye çıkışlı geliştirmeler, dünya ortalam

Bankacılık Türkiye’de inovasyonla en fazla karşılaşılan sektörlerin başında geliyor. DenizBank Dijital Kuşak

AYNI SEKTÖRDE BİLE DEĞİŞİYOR

Yeni inovatif bir ürün çıkardığımızda bu ürünü en kârlı olarak satabildiğimiz süre sektörden sektöre farklılık gösterebiliyor. Önemli olan kârlılık değerinin lansman öncesi hedeflenen seviyelerde olması. Bazen tüketici ürünlerinde ya da elektronik sektöründe bu süre 6-7 aylara kadar düşerken, sağlık, otomotiv gibi sektörlerde 2 yıl ya da daha fazla sürelere uzayabiliyor.

PATENT KORUMASI

Tüketici ürünlerinin bazı ürünlerinde olduğu gibi hızlı tüketim gösteren ya da sürekli yenilik beklenen sektörlerde 1 yıldan kısa sürede rakip çıkabiliyor. Güvenlik, sağlık gibi regüle pazarlarda bu süre 2-3 yıla kadar uzayabiliyor. 3M inovasyon süreçlerinde göz önünde bulundurulan ürünün patentler ya da ticari sırlarla korunması hedefi, bu süreleri daha

da uzatmaya, farklılık yaratmaya faydalı olabiliyor.

ÜLKE HIZI

Rakamlar global olarak da benzer şekilde değişiklik gösterir. Ancak söz konusu endüstrinin, o ülkedeki gelişmişliği süreyi etkileyebilir. Elektronik endüstrisindeki ürünlere yönelik durum Çin pazarında çok daha hızlı bir şekilde değişirken, Türkiye gibi bir pazarda daha yavaş

değişime uğrayabilir.

ÇOCUKÇ BEZİNDE TÜRKİYE HIZLI

Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Çelik, ürün bilinirliğinin artmasıyla ürün kârlılığının en yüksek seviyelere ulaştığına dikkat çekiyor ve konuyla ilgili değerlendirmesine şöyle devam ediyor:

“Aylarca hatta yıllarca bir mobil uygulama veya dijital sistemler üzerinde çalışabilirsiniz. Sonra ürünü piyasaya sunarsınız. Bu iş sizin 2 yılınızı almış olabilir. Ancak rakipleriniz çok sıkı çalışmayla 6 ayda aynısını piyasaya sunabilir. Bu da sektörde ikinci olmanın avantajlı durumlarından biridir.”

Akbank Direkt Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Orkun Oğuz, hayata geçirdikleri inovatif ürün ve hizmetlerin dünyada da önemli bir etki yarattığına değiniyor. Oğuz, “Üretim ve inovasyon hızı arttı. Yapılan yeniliklerin 3-9 ay arası bir dönemde diğer bankalar tarafından adapte edildiğini görüyoruz” diyor.

AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO’su Meral Eredenk Kurdaş, sigorta sektöründe rakipsiz dönemin ürün bazında değişiklik gösterdiğini söylüyor. “İnovatif ürünümüz geri ödemeli hayat sigortasını baz alırsak ürünün çıkmasından bu yana 2 yıl olmasına rağmen biz ve bir rakibimiz dışında bu ürün sunulmamakta” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.