TÜRKİYE İÇİN 3 FARKLI GELECEK TAHMİNİ

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞI -

KISA VADE

Kısa vadeye gelirsek herkes Türkiye konusunda negatif olduğu için ben onlara göre biraz daha pozitif kalıyorum. Piyasalara gelirsek de herkes Türkiye konusunda negatif.

ORTA VADE

Benim için tahmin etmesi en zor olan orta vade. Hükümet başkanlık tartışmalarından uzaklaşıp dikkatini reforma kaydırmalı. Mehmet Şimşek’in belirlediği yapısal reformlara odaklanmalılar. Bu yapılırsa uzun vade çok parlak.

UZUN VADE

Uzun vadede tahminlerim kesinlikle çok pozitif. Türkiye birçok pozitifi olan iyi bir ülke. Dinamik ve iş yapmaya iyi bakan bir kültürü var. Genç bir nüfusu ve coğrafi olarak iyi bir yeri var. Türkler çok çalışkan ve ticarete çok yatkın. Bunlar bana cesaret veriyor. İyi bir bankacılık sektörü ve kamu finansman yönetimi var. le sıkıntı verici bir durum. Rusya Türkiye için önemli bir ticari ortak ve Rus turistler Türkiye’nin ödemeler dengesi için önemli. Ancak, Türkiye dayanıklı bir ülke ve uzun vadede bu işten daha çok zarar görecek olan taraf Rusya... Türkiye Rusya’nın en önemli enerji müşterilerinden biri ve bu çatışma Türkiye’yi başka tedarikçiler bulmaya yöneltecek.

Ayrıca Türkiye’yi AB’ye tekrar yaklaştıracak ve AB üyeliği sürecine faydalı olacak. Bunun Kıbrıs sürecine de faydalı olacağını düşünüyorum. Bu olaylar olmasaydı Türk hükümetinin Kıbrıs’ta barış konusunu tartışacağını düşünmüyorum, tabii bir yandan da Güney Kıbrıs’ın İsrail’e enerji koridoru oluşturması var.

Kısacası evet, bu olay ödemeler dengesi üzerinde bir baskı yaratacak, belki büyüme de biraz etkilenebilir, belki bazı turizm ve inşaat şirketlerinin negatif etkilendiğini göreceğiz ama uzun vadede bu olay Türkiye’nin Rusya’ya enerji bağımlılığını azaltmak gibi pozitif adımlar atmasını sağlayacak.

Irak ve Suriye tarihsel olarak Türkiye’nin önemli ticaret ortaklarıydı. Sizce Türkiye bu iki ülkeyle bir zamanlar olan ticaretinin yerine bir şey koyabilecek mi?

Elbette zor olacak ama öte yandan da İran dünyaya açılıyor ve ambargonun kalkması Türkiye’ye çok faydalı olacak. Türkiye bölgede dayanıklı tüketim malı üreten tek ülke ve İran’ın bu mallara talebi yüksek olacaktır. Türk sanayi sektörü epey esnek, Türk ihracatçılarının Rusya pazarından AB’ye kayacağını düşünüyorum. AB’nin büyümesi hızlandı ve Türkiye’nin bundan faydalanacağına inanıyorum.

İran’ın dünya ekonomisine entegre olması Türkiye için bir tehdit mi yoksa bir fırsat mı?

Nihai olarak bir fırsat olmalı. İran 70 milyonluk büyük bir pazar ve Türkiye için doğal bir ticari ortak… İyi olacak. Türk mallarına talep artacak. Türkiye enerji ihtiyacını Rusya yerine İran’dan karşılamayı düşünebilir.

Sizce şu anda Türk ekonomisindeki en büyük risk nedir?

Bölgedeki jeopolitik risk ve Suriye’deki çatışmanın artarak Türkiye’yi içine alması… Bunun yanında Kürt sorunu veya Suriye yüzünden ülke içindeki güvenlik durumunun kötüleşerek turizm ve ticarete zarar vermesi de en önemli riskler olarak sıralanabilir.

Türkiye tekrar hızlı büyüyebilmek için ne gibi adımlar atmalı?

Türkiye’nin iyi bir bankacılık sistemi, dış finansmana erişim, genç bir nüfus, çalışkan işadamları, girişimci bir kültür gibi avantajları var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.