“KURUMSALLAŞMANIN TEK YOLU PROFESYONELLEŞME”

Capital (Turkey) - - CEO SEÇİMİ - Türkiye’de modern perakendenin gelişmesi çok yeni bir konu. Daha çok sahipleriyle, onların kalite anlayışıyla özdeşleşmiş markalar var. Bunların kurumsallaşma süreci çok yeni. Bizim ve Vakko’nun dışında halka açılan gıda perakendesi dışında bir şirket yok

Son dönemde patronları CEO arayışına yönelten nedenler arasında mevcut yöneticilerinin performanslarından memnun olmamaları da etkili. Egon Zehnder Yönetici Ortağı Murat Yeşildere, son dönemde patronların CEO’larının performansından memnun olmadığını, bu durumun da şirketleri yeni CEO arayışına yönelttiğini belirtiyor.

Flow Coaching Ülke Direktörü Murat Vardar, performansı düşük yöneticinin yerine hemen yenisinin aradığını belirterek “Günümüzde kâr ve performans odaklı hale gelen şirketler, CEO ve genel müdür seçimlerinde hızlı aksiyon alan ve hedeflenen başarıya en çabuk ulaşan yöneticilerle çalışmak istiyor. Artık 3 ayda sorun çözülmemişse şirketler yöneticileriyle hızla yollarını ayırıyorlar” diyor.

KURUMSALLAŞMA HIZLANDI

PROFESYONELLEŞMEK LAZIM

Ancak CEO arayışı patronlar açısından zorlu bir süreç… Türkiye’deki patronların hemen hepsi genel müdür ya da CEO bulma süreçlerine bizzat katılıyor ve hayallerindeki ideal CEO’yu bulmak için adaylarla uzun uzun görüşmeler yapıyorlar.

Pedersen & Partners Türkiye Yönetici Ortağı Sabit Tapan, girişimci patronların CEO ve genel müdür ararken zorlandıklarını belirterek “Hiçbir anne çocuğu bir başkasına kolay kolay emanet edemez. Girişimci patronların da çocukları gibi gördükleri holdinglerini başkalarına emanet etmeleri ciddi bir güven problemi yaratıyor” diyor. Tapan, Türkiye’de patronların işi kendileri gibi yönetecek kişileri aradıklarını söylüyor. Management Centre Türkiye CEO’su Tanyer Sönmezer de patronların CEO bulma konusunda zorlanmalarını kendilerini aramalarına bağlıyor. Sönmezer, “Kendilerini aradıkları için de bulamıyorlar, çünkü kendilerinden bir tane var” diyor.

Sönmezer, son dönemde perakende, hızlı tüketim, mobilya, tekstil ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren büyük ve orta ölçekli gruplarda CEO arayışının arttığını belirtiyor. Patronların CEO ararken zorlanmaları bize özgü bir konu değil. Facebook’un kurucu CEO’su Mark Zuckerberg işe alacağı yönetici adayıyla ilgili tek kriterinin patronluk vasfının olup olmadığını değerlendirmek olduğunu söylüyor.

Dünyanın en büyük yatırımcılarından Warren Buffett da işin en zor yanının şirket satın almaktan ziyade doğru CEO’yu seçmek olduğunu belirtiyor. Buffett, “CEO değişikliği evlilikte yaşanan değişikliğe benziyor. Acı dolu, uzun zaman alan ve sonunun ne olduğu belli olmayan bir süreç” diyor.

Buffett’ın doğru CEO’yu seçerken en önemli kuralı işten zevk alacak yöneticiler bulmak. Çünkü pozisyon ne olursa olsun Buffett, böyle kişilerin daha başarılı olacağına inanıyor. Bunun yanında CEO adayının şirketle bütünlük sağlamasına ve zeki olmasına önem veriyor. Buffet, “Sadece işler kötü gittiğinde değil, işlerin iyi gittiği zaman da maliyet odaklı bakacak CEO’lar arıyorum” diyor. Dünyanın en başarılı iş insanlarından Warren Buffett

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.