“ÇOK YER DEĞİŞTİREN CEO’YU İSTEMEM”

Capital (Turkey) - - CEO SEÇİMİ -

YENİ YAPI CEO İHTİYACI DOĞURDU

Sinpaş’tan ayrılıp EYG’yi kurduktan sonra genel müdür arayışımız oldu. Şimdi de EYG’yi gayrimenkul ortaklığına çevireceğiz. EYG GYO için genel müdür ihtiyacımız olacak.

İK’YA NE TEMBİH EDİYOR?

İnsan kaynaklarına “Bana ağzıyla kuş tutan, her işi iyi bilen adam getirmeyin” diyorum. Bunun yerine hevesli, analitik düşünebilen, iş yapmaya gayretli, mücadeleci adam arıyorum.

AYNI SEKTÖRDEN OLMASINA GEREK YOK!

Genel müdürün de spesifik olarak yapacağı işi iyi bilen kişi olmasını istiyorum. Ben bir genel müdürde orkestra şefi özelliği arıyorum. Aynı zamanda gayrimenkul veya inşaat sektörü gibi aynı alandan olması hiç önemli değil. Yeter ki iyi orkestra şefi olsun.

SADAKAT ÖNEMLİ

Benim için CEO seçiminde en önemli konu görüştüğüm kişide şirket sadakat ve sinerji özelliklerini bulabilmek. Genel müdür veya CEO adayının uzun vadede bizimle çalışma isteği var mı sorusuna yanıt ararım. Adayların özgeçmişini çok dikkatlice araştırırım. Bir yıl bir şirkette bir yıl diğerinde çalışmış yönetici istemem. Çünkü bu durum benim için güven verici olmaz. Uzun yıllar bir şirkette çalışmış, bizde de uzun yıllar çalışabilecek CEO’yu ararım. Şirket sadakatine büyük önem veririm.

DETAY SORULAR

Üst düzey yöneticilerimi seçerken belli danışmanlar aracılığıyla hareket ediyorum. Ancak onların seçtikleri adaylarla mutlaka son mülakat sırasında ben de olurum. Mülakatta karşımdaki insanın tahmin etmeyeceği detay sorular, sorarım. Örneğin çalıştığı bir şirkette başarısız olmuştur onu yazmaz bu detayı yakalarım. Benim için ideal CEO’nun bizimle aynı sektörden olması da gerekmez. Yapacağı işte başarılı ve güvenilir olacağına emin olduktan sonra işe alırım.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.