DÜŞEN MARKA SADAKATİNE MEYDAN OKUYAN TAKTİKLER

Capital (Turkey) - - CEO SEÇİMİ - Seden Özen

Yapılan bazı araştırmalarda marka sadakatinin azaldığı gözlemleniyor. Tüketiciler e-perakende sistemini benimsemiş, fiyat karşılaştırması yapan kitlelere dönüşmüş durumda. Pazarlama profesyonelleri daha etkin bir ilişkisel pazarlama programı yürütmek için ne yapmalı? Farklı taktikler ya da stratejiler mi uygulamalılar?

/ İstanbul daha da çetrefilleştiriyor. Şirketler bu artışla başa çıkabilmek için kesinlikle odaklarını daraltmak zorunda kalacak. Tek bir marka adı altında eksiksiz bir ürün yelpazesi sunarak marka sadakati yaratmayı ümit edemezsiniz.

Burada tek bir kelime veya kavramla tanımlanabilecek benzersiz bir farklılığa sahip tek bir ürünün pazarlamasını yapmak çok daha iyi bir yaklaşım olur. Örneğin BMW’nin “sürüş keyfi” gibi. Ayrıca şirketler tüketicilerin zihinlerinde yeni kategoriler oluşturmak için piyasaya ek ürünler sunmak yerine yeni markaları da piyasaya sokmalı. Örneğin Red Bull zamanında enerji içeceği kategorisini yoktan var etmişti. Amerika’da Uber taksi hizmetleriyle rekabet etmek için “kişisel araba hizmeti” adıyla bilinen yepyeni bir kategori yaratarak bugünlerde devasa bir başarıya imza atıyor. Airbnb ise otellerle rekabet etmek için “kişisel konaklama” adında yeni bir kategori yaratarak müthiş başarılı oluyor. Bu markalardan her ikisinin de kendilerine müthiş sadık birer müşteri tabanı var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.