YETENEKLİ İNSANLAR İŞE ALINMALI

Capital (Turkey) - - CEO SEÇİMİ - Orhan Çağlar

çoğunun artık markaya sadık olmadığı bir gerçek ama bu durum tüm markalar için geçerli değil. Facebook, iPhone, Coca-Cola ve başka pek çok markaya bakın, onların halen kıskanılacak derecede sadık müşterileri var. Sadakatin azalmasının bir nedeni de marka sayısında görülen artış. Bir kategoride marka sayısı ne kadar fazla ise ortalama bir tüketicinin tek bir markaya sadık kalma ihtimali de o kadar azalıyor. Üstelik şirketler globalleştikçe marka sayısı da artmaya devam edecek.

Bu durum pazarlama sorununu

Bazı global ajanslar başarılı olamıyor, çünkü yerel çözüm üretemiyor ve müşterilerine gerektiği kadar vakit ayıramıyor. Bu tür global ajanslar ne yapmalı?

/ İstanbul

itibarlarını korumak için yetenekli yerel insanları işe almaları gerekiyor. Ancak bu daha işin başıdır. Günümüzde bir reklam ajansının başarılı olabilmesi için ajansın içindeki insanlara yönelik hoşa giden tanıtımlar da yapması gerekir. Bir diğer ifadeyle reklam ajansları artık ajans markalarının yanı sıra “insan” markaları da yaratmak zorundadır.

Yıllar önce Doyle Dane Bernbach (şimdi DDB) ve Ogilvy&Mather gibi reklam ajansları büyük oranda Bill Bernbach ve David Ogilvy’nin meşhur kimlikleriyle başarılı olmuştur. Peki bir birey nasıl meşhur olabilir? Konuşmalar yapmanın, kitaplar ve makaleler yazmanın yanı sıra kusursuz bir reklam kampanyası da yürüterek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.