MOBİL REKLAM HATIRLATICIDIR

Capital (Turkey) - - CEO SEÇİMİ - Aydan Özil

kategoriler bazında düşünmek daha iyi bir yaklaşım olur. Her kategorinin yerel ve global markalarını satın almak isteyen tüketici segmentleri vardır. Her kategoride en pahalı markaları satın almak isteyen ve en ucuz markaları satın almak isteyen tüketici grupları vardır. Ayrıca en popüler markaları satın almak isteyen tüketiciler de vardır. Yani küreselleşme aslında tüketici türünün sayısını artırmıştır. Ancak kategorilere göre farklılıklar gösterir. Pahalı bir şarap markasını satın alan bir tüketici aynı zamanda pahalı olmayan bir araba markasını da satın alabilir. Neden? Çünkü bu tüketici içtiği şaraba önem verir ama arabaya değil.

Markalar açısından mobil reklamcılığın önemi nedir? Hayatımıza her gün onun yeni uygulamaları giriyor. Örneğin Facebook’un Canvas’ı gibi… Markalar kendilerini bu gibi yeni teknolojilere nasıl uyarlamalı?

/ Ankara obil reklamcılıkla küçücük bir ekranda sıfırdan marka yaratmak çok zor bir iştir. Ancak tüketicilerin zihinlerinde zaten güçlü konumlanmış şirketler için mobil reklamcılık çok faydalı bir araç olabilir. Mobil reklamcılığın aslında “hatırlatıcı” bir işlevi vardır. Peki sıfırdan yeni bir markayı nasıl oluşturabilirsiniz? Onun en iyi yolu PR’dan geçiyor. PR’ın gücünü kullanabilmek için markanın benzersiz ve farklı olması gerekir. Örneğin iPhone kamuoyunda farkındalık yaratarak büyük bir başarı yakaladı. Peki bu farkındalığı yaratan neydi? Akıllı bir telefonun görüntüleme alanını iki katından fazla artırabilen iPhone’un dokunmatik ekranıydı. Onun PR’ını yaratan ve iPhone’u dünyanın en fazla kâr bırakan ürünlerinden biri yapan işte bu farkıydı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.