FİNANSTA SON DURUM

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI -

Peki kıdem süresi, dolayısıyla çalışan sadakati, kademe ve pozisyonlara göre değişiyor mu? Sorunun yanıtı, evet. Araştırmalara göre orta kademe yöneticiler alt kademeye göre daha uzun çalışma süresine sahip. En uzun çalışma süresi ise üst yönetimdekilerde gözleniyor.

Bimeks İK Direktörü Nisa Dizdar, “Şirketimizde üst yönetim ve direktörlerde ortalama çalışma süresi 10,5 yıl. Orta derece yöneticilerde 7,5 yıl, alt kademede ise 2,5 yıl” diyor ve ekliyor: “Biz öncelikle temel değerlerimizden olan aile değerimizi yeni gelen tüm çalışanlarımızın benimseyebilmesi için çalışıyoruz. Çalışana işe girdiği andan itibaren, huzurlu bir ortam oluşturmaya gayret ediyoruz ve kariyer imkanını öncelikli olarak çalışan personelimize veriyoruz.”

AstraZeneca Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Feyza Aysan, “Ortalama çalışma süresi saha çalışanları ve müdür altı kadrolarda 7,2 yıl, müdürlerde 8,5 yıl, üst düzeyde ise 7 yıl” bilgisini veriyor.

Çalışma süresinin ortalama 15 yıl olduğu Academic Hospital’da ise bu süre alt kademelerde 9 yıl, orta ve üst kademelerde 18 yıl olarak değişiyor. Academic

AKBANK’IN STRATEJİSİ

Akbank İK ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı BURCU CİVELEK YÜCE, şunları söylüyor: “Akbank’ta ortalama çalışma süresi 8 yıl. Bu sürenin son 5 yılda giderek arttığını söyleyebiliriz. Bu artışın en önemli sebeplerinden biri iç transferlerle çalışanlarımızın kariyer yollarını zenginleştirmemiz. Bunun yanı sıra çalışan bağlılığına doğrudan ve dolaylı olarak etki eden pek çok çalışma ve proje gerçekleştiriyoruz.”

GARANTİ’DE KAÇ YIL?

Garanti Bankası İK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı OSMAN TÜZÜN, neler yaptıklarını şöyle anlatıyor: “Liderlik yetkinliğini geliştiren eğitimlerin yanı sıra çalışanlarımızın iş yaşam ilişkilerini de düzenleyen pek çok uygulamamız mevcut. Tüm bunlar, Garantililerin daha mutlu olmasını sağlıyor. Mutlu çalışanlar işinde daha başarılı oluyor, daha yaratıcı çözümler sunabiliyor ve en önemlisi müşteriyi daha iyi anlayabiliyor.”

SİGORTADA

NASIL?

Generali Sigorta’daki ortalama çalışma süresi ise 3 yıl. Şirketin İK Birim Müdürü ELİF UYSAL KUMCU, bu sürenin 5 yıl önce 5 yıl civarında olduğunu söylüyor. Kumcu’nun sektöre dair verdiği bilgiler ise şöyle: “Araştırmalara göre genç yaştaki çalışanlar bir pozisyonda ortalama 3 yıl çalışıyor. Araştırmalar, çalışanlarının bağlılığını kazanabilen şirketlerin diğerlerine oranla daha kârlı olduğunu gösteriyor. Çünkü mutlu çalışanlar daha verimli bir performans sergiliyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.