SADIK ÇALIŞAN NE KATIYOR?

Capital (Turkey) - - İNSAN KAYNAKLARI - HAKAN ÖZKAN,

VERİMLİLİK

Ekol Lojistik İnsan Kaynakları Genel Müdürü OSMAN ÜNAL, bağlılığı yüksek çalışanların, şirketin performansında kilit rol oynadıklarını belirtiyor ve ekliyor: “Bu çalışanların rekabet avantajı sağlayıp inovasyonun itici güçleri olarak finansal başarının mimarları olduklarını söyleyebiliriz. Aynı zamanda birer marka elçisi oluyorlar.”

İTİBAR

Unida Danışmanlık Kurucu Ortağı SAİDE KUZEYLİ, sadık çalışanların kurum itibarını yükselttiğini vurguluyor: “Öncelikle dışarıda itibar, içeriye ve yeni adaylara güven ve hafıza anlamında değer katıyorlar. Sık eleman değişimine gerekçe çok doğru bile olsa çevre olumsuz puan veriyor. İnsanların doğru yönetilemediği kanaati yayılıyor.”

KÂRLILIK

Teksan İK Müdürü

şunları söylüyor: “Çalışan sadakati öncelikle şirket içinde verimliliği, iş sürekliliğini ve kârlılığı artırıyor. Dolayısıyla büyümeyi olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca çalışanların ekip bilinciyle hareket etmeleri, kurulacak tüm sistemlerin daha hızlı yerleşmesine, gelişmesine ve kalıcı olmasına katkı sağlıyor.”

MUTLU MÜŞTERİ

Saray Bisküvi İK Direktörü GÜRŞAN GÜREL, çalışan memnuniyetindeki artışın müşteri memnuniyeti ve şirket cirolarına olumlu etkisine dikkat çekiyor. Gürel, “Sadık çalışanlar, öncelikle müşteri memnuniyetinde artış sağlıyor ve bu artış da doğal olarak ciro ve kârlılığa ciddi anlamda etki ediyor” diye konuşuyor.

KNOW-HOW

Yemeksepeti İK Direktörü CERAN DEREOBALI’nın yorumları şöyle: “Doğru işe alımın şirketlerin verimliliğine ve cirosuna olumlu yansıdığı araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Bununla birlikte çalışanlar şirketin know-how hazinesini oluşturuyor. İdeali, bu birikimin kişiden kişiye aktarılabilmesini sağlamak.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.