HATALARDAN DERS ÇIKARMAK

Capital (Turkey) - - STRATEJİ -

Kısa vadeli kârlar gerekli olmakla birlikte bir girişimin uzun dönemde başarılı olması için yeterli değil. Uzun vadede başarılı olmak için bir şirket en azından en güçlü rakibi kadar hızlı gelişmeli ve inovasyon yapmalıdır.

Bizi Koch Industries olarak diğer şirketlerden ayıran şey “yaratıcı yıkım” yaklaşımının vizyonumuzun entegre bir parçası olmasıdır. Tabii bunu ortaklarınızın da desteklemesi şart… Örneğin, bizim büyük hissedarlarımızdan

TRAJİK KAZA

1996 Ağustos’unda çok kötü bir şey oldu. Texasz Lively’de sıvı gaz boru hatlarımızdan birindeki sızıntı bir patlamaya neden oldu ve olay yerinin yakınındaki iki genç yanarak öldü. Şirketimiz kuruluşundan beri ilk kez böyle bir trajik kazaya sebep olarak masum insanların ölümüne yol açmıştı. Koch hatalıydı ve hemen bunu kabul etti.

KARA GÜN

İki masum gencin ölümüne neden olmuş ve ailelerine, yakınlarına sonsuz acı vermiştik. Bu, işteki en karanlık günlerimden biriydi. Bir baba, büyükbaba olarak çocuklarıma, torunlarıma böyle bir şey olduğunda yıkılacağımı biliyordum. Ayrıca güvenlik ve kurallara uyum konusuna en yüksek önceliği veren bir mühendisim.

ÖNCE GÜVENLİK

Aslında her Koch çalışanı için güvenliğin her gün yapılacak “ilk iş” olduğunu düşünürüm. Çünkü, insan hayatına değer veririm. ABD’de her yıl sanayide binlerce iş kazası oluyor. Ancak Koch’ta biz ciddi hasar ve can kaybının büyük sanayi kuruluşlarının çalışanları için kaçınılmaz bir gerçeklik olduğu olgusunu reddediyoruz.

ÖNEMLİ DERSLER

Lively’deki trajedi bize güvenlik yaklaşımımızı geliştiren çok önemli dersler öğretti. Söz konusu boru hattı 15 yıllıktı ve 1992’de yıpranma olduğu kaygısıyla kapatılmıştı. 1995’te yıpranan bölümleri tamamen yenilendikten ve operasyonun güvenli olduğunu gösteren gerekli hidrotestler yapıldıktan sonra hat açılmıştı.

BİLGİ HATASI

Ancak burada patlamaya neden olan yıpranma bugüne dek ABD’li uzmanların bu topraklarda şahit olmadığı, toprakta çok hızlı ilerleyen bir bakteri yüzünden gerçekleşmişti. Texas’taki bu hızlı aşınma bizi hazırlıksız yakalamış ve felakete neden olmuştu. MBM açısından bu bir bilgi hatasıydı.

ÖNLEMLER

Sorunun nedenini araştırıp Ulusal Taşımacılık ve Güvenlik Kurulu’yla birlikte bu bilgiyi tüm boru hattı endüstrisi ile paylaştık. Böyle trajik bir kazanın tekrarlanmaması için öğrendiklerimizi işletim prosedürlerini modifiye etmek için kullandık. Bu bilgiler MBM’in içine dâhil edildi ve Koch şirketlerinin tümünde yayılması sağlandı. Ek olarak yeni yıpranma kârşıtı önlemlerin alınması için ekstra AR-GE kaynakları tahsis ettik. Marshall Ailesi, kardeşim David ve benim yüzde 12 ya da daha yüksek büyüme oranı amaçlayan vizyonumuzu her zaman destekledi.

Gelirlerden yeni gelirler elde edilmesiyle bu büyüme oranı bize ortalama 6 yılda bir kârımızı ikiye katlama imkânı veriyor. Vizyon geliştirmenin ilk adımı, bir organizasyonun müşterileri ve toplum için nasıl üstün değer üreteceğine dair bir görüş oluşturup bundan bir pay kapmaktır. Koch, Georgia Pacific’i (GP) 2005’te satın aldığında, hands-free kağıt havlu makinesi 2002’den beri insanların kamusal tuvaletlerde mikroplardan korunmasını sağlıyordu. GP, asıl kağıt ürünleri işini korurken bir yandan da enMotion (uzaktan otomatik) ürünlerde giderek büyüyen bir market payına sahipti. Ancak, yeni Koch vizyonu “yaratıcı yıkım” ruhuyla GP’yi kağıt havlu makinesi ürünlerinde birçok kategoride deneysel keşifler yapmaya cesaretlendirdi. İnovasyonlar yeni kabin dizaynlarında, daha sessiz versiyonlarda, geliştirilmiş havlu özelliklerinde kendisini gösterdi. 2005-2009 arasında enMotion işinden kaynaklanan kağıt satışı ikiye katlanmıştı.

Ama 2009’da GP’nin satışları duraklamaya başladı. Rekabetçi kalabilmek, ürün inovasyonundan fazlasını gerektiriyordu. Biz de sadece kâğıt havluların değil, aynı zamanda sensörlerin insanların hayatını nasıl iyileştirebileceğine odaklandık.

İnsanlar kamusal tuvaletlerde ıslak elleriyle mikropların kol gezdiği havlu makinesine dokunmamaya çok değer vermişti. Sensör teknolojisi müşterilere daha fazla nasıl değer katabilirdi? GP insan odaklı bakış açısını koruyarak kağıt havlu ve sabun makineleri kullanımının kablosuz denetimi üzerine heyecan verici bir çalışma başlattı. Hastaneler sağlık görevlilerinin ellerini hangi sıklıkta ve nasıl sterilize ettiklerini sensörler aracılığıyla öğrenebilecek ve bu da el hijyeni alışkanlıklarının gelişmesine yardımcı olabilecekti. Bu teknoloji hastalarda enfeksiyon oranını azaltması açısından önemliydi.

Böylece orijinal enMotion makinelerinden kaynaklanan kağıt satışı 2009’dan beri yavaşlasa da ek inovasyonlar tüm işin satışında piyasadan 10 kat daha hızlı büyüme sağladı. Elektronik touchless (uzaktan) sistemler bugün ev dışındaki el kurutma pazarının yüzde 15’ini oluşturuyor. GP ise bunun yarısından fazlasına sahip. Erdem ve beceriler, MBM’in beş boyutundan ikincisidir. İşe alım sürecine başladığımız andan itibaren adayın iyi bir karaktere ve değerlerimize uygun olup olmadığına bakarız. Telefon mülakatımızda adayın geçmişte zorlu durumlarla nasıl baş ettiğine, başkaları hakkında konuşurken saygılı bir dil kullanıp kullanmadığına, bürokratik eğilimleri olup olmadığına ve hatalarını kabul etme kapasitelerine bakarız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.