“NİTELİKLİ ÇALIŞAN BULAMIYORUZ”

Capital (Turkey) - - LİDERLİK - Teknik okulların artması, üniversite sanayi işbirliğinin geliştirilmesi, organize sanayi bölgeleri içerisinde teknik liselerin açılması ve çoğaltılması gerekiyor. Mühendislik eğitiminde de stajyerlik uygulamasının başlatılması şart. Biz bu uygulamayı Gazi

ANA SORUN

“Değiştiremediğimiz veya zorlandığımız konuların başında İK geliyor. Burada da nitelikli yönetici veya çalışan bulmak her zaman zorlandığımız sorunlar arasında yer alıyor..

ÇÖZÜM

Nitelikli insan kaynağına ulaşmak Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan’ın en çok zorlandığı konu. Türkiye’de insan kaynakları sorunu olduğunu düşünen Doğan, hele de üst düzeyde kalifiye yönetici bulmanın gerçekten zor olduğunu dile getiriyor. Bunun dışında Doğan’ı zorlayan birkaç konu daha var. Bunları da şu şekilde özetliyor:

“Kurumsallaşma konusunda çok zorlandım. Kurumsallaşmayı bir bürokrasi gibi görenlerle mücadele etmek zorunda kaldım. Eski alışkanlıklardan kurtulmanın zorluklarını yaşadım. Toplantı kültürünü oturtmak için de zorlandığım oldu.” Ona göre bu noktalarda değişimin gerçekleşmemesinin bir numaralı nedeni insanların eski alışkanlıklarını değiştirmekten kaçınması. “Değişim risk demektir” diyen Doğan şöyle devam ediyor:

“Ancak başarılı olmak için de değişmek zorundayız. Bu sorunların üstesinden gelinmesi için eğitime önem verilmesi ve danışmanlık hizmetlerinin alınması gerekir.” DHL Express Türkiye CEO’su Markus Reckling’e göre profesyonel dünyada, şirketin tüm departmanları arasında istikrarlı ve hızlı bir iletişim platformu oluşturulması en zorlayıcı sorunlardan biri. En doğru iletişim platformunu oluşturmanın özenli bir yaklaşım gerektirdiğine dikkat çeken Reckling, “Doğru iletişim platformunun kurulması şart. İki taraflı, açık ve dürüst bir diyalog kanalı açarak, mesajların alışverişinin doğru ve tutarlı olmasını sağlamak gerekiyor. Bu üzerinde özenle durulması gereken en önemli konulardan biri” diyor.

Günümüzün çok hızlı ve bağlı dünyasında, etkin bir

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.