“YOĞUN REKABETE RAĞMEN HEDEFE ULAŞTIK”

Capital (Turkey) - - BANKACILIK - FUAT ERBİL / GARANTİ BANKASI GENEL MÜDÜRÜ

daha defansif bir büyümeyi seçtiğine ve özellikle bireysel kredilerle kredi kartları tarafında daha tutucu bir politika izlenmiş olabileceğine değiniyor.

Binbaşgil ise bu durumu “Sorun haline gelen kredi/ mevduat rasyosunda biz yılı yüzde 103 ile sektör ortalamasından çok daha iyi bir noktada tamamladık” şeklinde gerekçelendiriyor.

Geçtiğimiz yıl mevduat toplamada, bankaların müşteri sayılarındaki artış lokomotif rol oynadı. Bu durumu mevduatlarını yüzde 20,7 artıran Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, şu sözleriyle doğruluyor: “Müşteri tabanımızı büyütmeyi ve dağıtım kanallarımızı genişletmeyi sürdür-

NERELERDE BÜYÜDÜK?

2015’te zorlu pazar şartları ve yoğun rekabete rağmen hedeflerimize ulaştık. Kredilerde büyümenin lokomotifi, sektöre paralel tüzel krediler oldu. Toplam TL kurumsal ve ticari kredilerimiz yüzde 22 artış gösterdi. TL KOBİ kredilerinde, özel bankaların üzerinde yakaladığımız yüzde 18’lik büyüme, tüzel taraftaki gelişimi destekledi. Burada ivmeyi artırarak sürdürmeyi hedefliyoruz. Ayrıca toplam tüketici kredilerinde yüzde 12’nin üzerinde büyüdük. Uzmanlığımız mortgage kredileri, yüzde 21 artışla en güçlü büyüdüğümüz alanlardan biri oldu. Taşıt kredilerinde sektörün küçüldüğü yılda, çift haneli büyüyerek pazar payımızı yüzde 27’ye ulaştırdık. Lider olduğumuz bireysel kredi kartı alacaklarında sektörün üzerinde büyüyerek 1 puana yakın pazar payı kazandık.

KREDİLERDE YÜZDE 15

Bu yıl da kredi odaklı büyümeye devam edeceğiz. Aktif büyüklüğümüzün yüzde 9 artacağını öngörüyoruz. Kredilerde TL tarafında yüzde 15, yabancı para tarafında dolar bazlı yüzde 3 artış planladık. Kredilerde tüzel krediler odak noktamız olmaya devam edecek. Bireysel bankacılık ve kredi kartında liderliğimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Müşteri mevduatında ise yüzde 11 büyüme hedefledik. Bu yıl TL mevduatın daha iyi büyümesini bekliyoruz. dük. 2015 yıl sonu itibarıyla toplam müşteri sayımız 21,3 milyona ulaştı.” Banka CEO’ları geçen yıl asıl güç sınavını kârlılıkta verdi. Yılın ilk yarısında yüzde 10 net kâr artışı gören sektörde, bu oran yıl sonu itibarıyla yüzde 5,9’a kadar geriledi.

Bu tablonun sektörel nedenlerini Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın şöyle aktarıyor: “Yeni düzenlemeler tüm bankaları etkiledi. Öte yandan artan fonlama maliyetleri nedeniyle marjlar daralma gösterdi ve bankacılık düzenlemeleri sonucunda komisyon gelirlerinde kısıtlama yaşandı.” Bu ortamda ICBC hariç, halka açık bankaların yöneticileri net kâr yazsalar da sadece 4 CEO yıllık bazda büyüme gerçekleştirebildi. Bu tabloda aktif büyümede lider ICBC’nin net karlılığında yüzde 235 erime yaşaması dikkat çekti. 2014’te 13 milyon TL kâr eden banka, 2015’te 17 milyon Milyon TL zarar yazdı. Tunç Akyurt, “Toplamda 30 milyon TL performans farkı var aslında bu sektörü için oldukça küçük bir meblağ. Satın alma sonrasında yaşanan tek seferlik maliyetler 2015 zararında rol oynamış olabilir” diyor.

Sektörde net kârlılığını en yukarı taşıyan Albaraka Türk Katılım Bankası’nın genel müdürü Fahrettin Yahşi, bunu verimli bir yıl yaşamalarına, risk yönetimi güçlerine ve 2015 planlarını temkinli yapmalarına bağlıyor.

TSKB’deki kârı ise bankanın genel müdürü Türkakın, yüksek kur ortamında bankanın faiz getirili aktiflerinin ağırlıklı yabancı para cinsinden oluşmasına bağlıyor.

Kârını artıranlar arasında iki kamu bankasının öne çıkması da dikkat çekici. Bunun nedenleri danışman Tunç Akyurt’a göre son 3-4 yılda kamu bankalarının hem altyapılarına ciddi yatırım yaparak yenilenmeleri hem daha rasyonel ve bilimsel yöntemlerle bankacılık yapmaya başlamaları oldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.