“BU YIL SEKTÖR, YÜZDE 5-6 BÜYÜR”

Capital (Turkey) - - SİGORTA -

ENDİŞELENDİREN SİNYAL

2016’da sektör, nominal olarak yüzde 13 ila 15 ve reel olarak da 5-6 seviyelerinde büyüyecek. Bu yıl herhangi bir branşta daralma beklemiyorum. Geçen yıl hızlı büyüme, trafik sigortalarındaki fiyat artışlarından geldi. Prim artışları kamuoyunda negatif etki yarattı, sigortalılaşma oranında düşüş oldu. Bu beni endişelendiriyor.

TRAFİKTE STABİL FİYAT BEKLENTİSİ

Fiyatların stabil hale gelmesiyle sigortalı oranının tekrar artacağını umuyorum. Bu yıl trafik branşında fiyatların daha stabil olacağını ve sigortalı sayısının artacağını düşünüyorum. Ama regülasyonel belirsizlik en çok trafik branşını etkiliyor. Belirsizlik sürdükçe bu risk devam edecek. Umarım trafik kanunu yakında çıkar, serbest fiyat uygulamasına tekrar geçmemiz gerekiyor. Bu şekilde büyüme daha rahat olacak.

SAĞLIK NASIL HIZLANACAK?

Sektörde sağlık branşında büyüme olacağını düşünüyorum. Tamamlayıcı sağlık sigortalarının sağlık branşında payı şu an çok küçük. Ancak tamamlayıcı sağlık ile hedef sağlık sigortasını tabana yayabilmek. Gerçekten tabana yayılabilirse bence potansiyeli yüksek. Bir de daha düşük primlerden söz ediyoruz yani ulaşabilecek kişi sayısı çok yüksek olacak. Aynı bizim gibi rakiplerimiz de tamamlayıcı sağlıkta yeni ürün planları içinde, burada büyüme bekliyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.