Bankacılık ve ödeme çözümleri trendleri

Capital (Turkey) - - SİGORTA - FATİH ÖĞÜN FATIH.OGUN@TR.EY.COM EY TüRKIYE DANışMANLıK HIZMETLERI FINANSAL HIZMETLERDEN SORUMLU KıDEMLI MüDüR

inansal hizmetler sektöründe ödeme yaklaşımı ve çözümlerinin değişmekte olduğu bir dönemden geçiyoruz. Geçtiğimiz dönemde başlıca ödeme araçlarından biri olan kredi kartı son düzenlemelerin de etkisi ile eski etkinliğini kaybetmeye başlıyor. Diğer yandan dijitalleşme ve finansal teknolojinin yarattığı gelişmeler, ödeme çözümleri alanında yeni ve daha önce düşünülmemiş uygulama şekillerini de beraberinde getiriyor.

EY’nin gerçekleştirdiği mobil ödeme araştırmalarında, bu alanda ortaya çıkan birçok kullanım şekli yer alıyor. Ödeme noktası çözümlerinden mobil finansmana, mobil cüzdandan maaş ödemeleri ve sigorta servislerine kadar birçok alanda bu yeni kullanım şekilleri yaygınlık kazanmaya başlıyor. Burada önem taşıyan bir diğer nokta da kullanıcıların bu hizmetler hakkında yaygın bilgiye sahip olmasına rağmen kullanım oranlarının henüz göreceli olarak düşük seyretmesinde ortaya çıkıyor.

Peki, ödeme çözümlerinin önemi nereden kaynaklanıyor? Yukarıda bazı örneklerini verdiğimiz uygulama türleri sadece geçici teknoloji terim ve uygulamaları mı, yoksa bundan öte bir gelişmeden mi bahsediyoruz? Bankaların finansal hizmetlerde yürüttükleri ödeme çözümlerini güçlendirmeleri ve bazı noktalarda alternatif de oluşturabilmeleri ödeme çözümlerinin yarattığı temel etkilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Mobil teknolojinin getirdiği özellikleri ve akıllı telefonlar ile birlikte müşteri deneyimlerinde yaşanan değişimleri kullanan yeni ödeme çözümleri, tüketicilerin ve firmaların ödeme tercihlerinde farklı seçenekleri kullanmasını olanaklı kılıyor. Dijital cüzdan dediğimiz uygulamalarla tüketiciler, kredi kartından ulaşım için kullanılan ön ödemeli kartlara kadar birçok çözümü bir arada tek bir araç üzerinden farklı yerlerde kullanma imkânına sahip oluyor. Tüketicinin bakiyesini takip etmesini, doldurmasını ve farklı bağlılık programlarına tek noktadan ulaşmasını sağlayan bu çözümler, kullanıcının bankacılık çözümünü farklı bir platformda rahat bir şekilde kullanmasını sağladığı gibi banka dışı sunulan ödeme ürün ve servislerine de tek bir noktadan erişmesini de olanak tanıyor.

Ödeme çözümlerinde görülen tek trend ödemeye ilişkin kullanılan araç ya da platformların değişmesinden ibaret değil. Ödeme çözümlerinde araçlar kadar ödeme için kullanılan para yapısı da değişiyor. Bitcoin teknolojisi ile başlayan ve son dönemde blockchain teknolojisi ile gündemde olan elektronik para teknolojisi, ödeme çözümleri ve yapısını temelden değiştirecek faktörler içeriyor. EY’nin yaptığı araştırmalar blockchain teknolojisinin ilerleyen dönemde bankacılıktan sigortaya ve yatırım danışmanlığına kadar pek çok sektörde faaliyet alanı bulacağını gösteriyor. Sigortacılık alanında blockchain teknolojisinin fraud yönetimi, dijital hasar yönetimi ve yeni dağıtım kanalları gibi alanlarda kullanılması planlanıyor. Yurtdışı borsalarında faaliyet gösteren birçok büyük yatırım bankası blockchain ile çalışan çözümleri devreye almaya başlamış bulunuyor.

İlerleyen dönemde bankalar bu konuya nasıl yaklaşmalılar? Potansiyel çözümler sadece piyasada oluşan bazı uygulamaların benzerlerinin oluşturulmasından mı geçiyor, yoksa daha farklı bir yöntem mi izlenmeli? Yukarıda bahsettiğimiz gibi ödeme çözümlerindeki trendler, banka dışı oyuncuların ödeme sistemleri üzerinden finansal servisler alanına girmesine imkân tanıyor. Küresel piyasada ileri teknoloji oyuncularının da girmeye başladığı bu alanda sadece mevcut uygulamaları kopyalamak doğru çözüm olarak görünmüyor.

Bankaların bu alanda öncelikle ödeme sistemleri stratejisini saptaması önem taşıyor. Stratejinin belirlenmesini takip eden adımlarda kurumun üzerine gitmesi gereken bazı noktalar bulunuyor:

Ödeme sistemlerine ilişkin kurumun alacağı pozisyona bağlı olarak ürün ve hizmet bazında değer önerilerinin belirlenmesi. Finansal teknoloji alanında hızla gelişmekte olan ödeme çözümlerinde kurumun her alanda varlık göstermesi mümkün değil. Kurumsal strateji ve adımlar doğrultusunda kritik önemdeki alanlara yatırım yapmak önem taşıyor.

ürün ve hizmetlere ilişkin süreç ve teknolojinin geliştirilmesi bir diğer maddeyi oluşturuyor. Ödeme alanındaki yeni çözümlere geleneksel teknoloji alanlarında yer alan süreç ve teknoloji ile çözüm aramak yeterli değil; bu alanda dijital çözümleri kurum mimarisine dâhil edecek yaklaşımlar geliştirmek kritik önem taşıyor.

Yetenek yönetimi bu alandaki diğer başlığı oluşturuyor. Ortaya çıkan yeni trendler kurumun yeni yetkinlikleri geliştirmesini ya da piyasadan sağlamasını gerekli kılıyor. Ödeme çözümleri ile buna ilişkin gerekli pazarlama ve operasyonel yetkinlikleri taşıyan bir ekibi bir araya getirmek başarılı çözümler üretmek için önem taşıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.