Kadın yeterince güçlü mü?

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Sedef Seçkin Büyük

Türkiye’de güçlü kadınlarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Kapak haberimizde yer alan Türkiye’nin En Güçlü Kadınları listesi için her yıl adayların sayısı kabarıyor. Peki ama kadın nüfusumuzun geneline bakıp “Türkiye’de kadın yeterince güçlü mü” diye sorduğumuzda karşımıza çıkan tablo neler diyor?

Gelişmiş ülkeler ve AB’de 15 yaş üzerindeki kadın nüfusunun yüzde 62’si, Türkiye’de ise sadece yüzde 26,7’si istihdam edilebiliyor. Demek ki kadının iş yaşamına katılımı hala yeterince güçlü değil.

Kadının sadece ekonomik hayata değil siyasi hayata katılımı da yetersiz. Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki kadın milletvekili oranı sadece yüzde 17,7… Belediye başkanlarımızın ise sadece yüzde 1’i kadın. Demek ki kadının siyasete katılımı iş yaşamına katılımından da geride…

Akademisyenlerin sadece yüzde 36’sı, rektörlerin ise yüzde 6’sı kadın ise oturup bir düşünmenin zamanıdır.

Kadının iş gücüne katılım oranının yüzde 26,7 olduğu bir ülkede CEO’ların sadece yüzde 12’si, girişimcilerin yüzde 6’sı, esnafın yüzde 9’u kadın ise başta kadınlar olmak üzere hepimizin “Kadınların önündeki engelleri kaldırabilmek için neler yapılmalı” diye yüksek sesle sorması gerekiyor.

Ancak tablo umutsuz değil. Kadınlarımızın hayalleri çok güçlü… Çünkü onlar sadece bugünü, yarını değil gelecek nesilleri de düşünerek hayal kuruyor. Hayalleri çok uzak geleceğe kadar uzanıyor.

İşte bu nedenle biz de bu yıl “Türkiye’nin En Güçlü Kadınları Araştırması”nın ana yazısını güçlü kadınlarımızın yeni hayalleri üzerine kurduk. Kale Grubu’nun yönetim kurulu başkanı Zeynep Bodur Okyay, insansız hava araçlarını üretmekten bahsediyor. ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay ise “Türkiye’de bankacılığın AR-GE merkezi olacağız” diyor. Her birinin hayali ayrı güzel…

İstatistikler şimdilik zayıf kalsa da kadınlarımızın hayalleri çok güçlü.

Kadınların gerçek potansiyellerini kullandığı barış, huzur dolu ve müreffeh bir Türkiye’ye ulaşmak dileğiyle…

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.