“GİYİM VE PERAKENDE TUTKUNU BİR LİDERDİ”

Hüseyin Doğan, 3 Nisan 2016’da, çok genç yaşta aramızdan ayrıldı. Türk perakende sektörünün yenilikçi isimlerinden, iş dünyasının sevilen liderlerinden biriydi. Ramsey ve KİP’deki büyümenin arkasındaki isimdi. Giyim alanına inovasyonu getirmiş, Liverpol s

Capital (Turkey) - - CONTENTS -

Vahap Küçük, geçtiğimiz ay hayatını kaybeden yakın arkadaşı Ramsey İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Doğan’ı anlattı. Küçük, Doğan için “Giyim ve perakende tutkunu bir liderdi” diyor.

İLK TANIŞMA, İLK İZLENİM

Rahmetli Hüseyin Bey ile tanıştığımız ilk anı hatırlayamıyorum. Ama şunu söylemek isterim ki, bazı insanlar vardır, onları tanımadan önce gözünüzde belli bir yere konumlandırırsınız. Bazıları konulan seviyenin altında kalır. Bazılarını ise konumlandırdığınız yerin çok üzerinde bulursunuz.

Ve bu insanlar sizin hayatınızdaki değerli şahsiyetlerden biri olur. İşte Hüseyin Bey, benim için bu değerli şahsiyetlerden biriydi. Çok kısa bir sü- rede yakın dostum oldu. Her zaman etrafındakilere güler yüzüyle ışık veren bir kişiliğe sahipti. Birbirimizi arar, görüşlerimizi karşılıklı açıklık ve samimiyet içinde paylaşırdık. Mütevazı, alçakgönüllü, sevecen ve herkese karşı saygılı bir kişiydi.

NASIL BİR GİRİŞİMCİYDİ?

Hüseyin Bey, vizyoner biriydi. Çok doğru zamanda çok doğru iş kararları verirdi. Asla hayalperest değildi. Ayakları yere basan, mutlaka her işin SWOT

(Güçlü,zayıf, fırsat, tehdit) analizini yapan, akıllıca risk alan ve kendisini ön plana çıkarmayan, alçakgönüllü bir insandı. Ekibini daha büyük hedefler için motive eden bir kişiliğe sahipti.

Ayrıca dünyaca ünlü futbol takımlarından biri olan Liverpool’a sponsor olarak Ramsey markasının bilinirlik oranını artırdı ve ülke sınırlarını aşarak dünya nezdinde ses getiren bir başarı hikayesinin yaratılmasını sağladı.

RAMSEY MARKASINA ETKİSİ

Kalite, inovasyon ve değişime önem veren bir yapısı vardı. Ramsey ve Kip markalarını sektörde saygın, tüketicinin beğenisini kazanmış, marka değerini yukarıya taşımış bir kişiydi. Üretmeye, araştırmaya, gelişime ve büyük hedeflere ulaşmaya odaklı bir yapısı olan Hüseyin Bey için hazır giyim ve perakende sektörü adeta bir tutku gibiydi…

Ramsey’in Londra’da başlayan öyküsünü Türkiye’ye, doğduğu topraklara ardından dünyaya taşırken Hüseyin Doğan’ın aklında hep markayı erkek modasının en güçlü oyuncuları arasına sokmak vardı. Hedefini de uzun vadede “erkek modasının trendsetter’ı olmak şeklinde konumlandırdı.

Türkiye’deki fabrikaların bizzat inşaatını ve projelendirilmesini üstlendi, üretime geçirdi ve bugünlere getirdi. Hüseyin Bey’in verdiği emek, çalış- kanlığı, ekibine de aşıladığı heyecan ve dinamizm de en iyi şekilde yaptığı işlere yansıdı.

Hep “Sadece üretmek yetmez, erkeklere değer katacak, onları mutlu edecek, fayda sağlayacak, yenilikçi tasarımlar sunmalı ve mükemmel bir müşteri deneyimi yaşatmalıyız” derdi. Sadece markası için değil, tüm Türk markalarının globalleşmesi, büyümesi, gelişmesi ve “Türk Markası” algısının yaygınlaşması için mücadele verdi.

Özellikle Ramsey markası için yürüttüğü “Zero Weight” teknolojisi sayesinde bir ceketin ağırlığının azaltılarak neredeyse bir gömlek hafifliğine

ulaşmasını sağlamıştı. Bu yenilikçi yaklaşımıyla, Ramsey’in Türkiye sınırlarını aşarak, global bir marka olma yolunda ilerlemesini başlattı.

GELECEĞE YÖNELİK PLANLARI

Kendisinin Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanlığı yaptığı sıralarda ben de aynı dönemde TAMPF Başkanlığı görevindeydim. Bu süre zarfında ülkemizin katma değeri yüksek ürünler üretmesi gerektiği, üretimden marka ekonomisine geçiş ve Türk perakendecilerin yurt dışına açılması konusunda teşvik edici adımlar atılmasına önderlik etti. O dönemde birçok ülkeye sektör temsilcileriyle birlikte seyahatler yaparak pazar araştırmaları yapmış ve herkesin uluslararası platformda daha donanımlı bir hale gelmesine katkı sağlamıştır.

Ayrıca kendi bünyelerinde olan Ramsey ve Kip markalarının globalleşmesinde ciddi gayretleri vardı.

BİLGE VE ÜRETİME ADANMIŞ BİR LİDER

Hüseyin Bey, ağabeyi gibi çok erken yaşta aramızdan ayrıldı. 3 Nisan 2016 tarihinde Allah’ın rahmetine kavuştu. Hastalığı öncesinde ve hastalığı boyunca her yönüyle hepimizi etkilemiş biridir. Özellikle hastalık döneminde dostlarına, sevenlerine karşı metanetli ve soğukkanlı oluşuyla, hepimize ders veren bir duruş sergiledi.

Bu dönemde dahi, bilge kişiliğiyle, düşünmeye, üretmeye devam etmiş, olaylara klişe yaklaşım dışında bir tutum sergileyerek farklı bakış açıları geliştirdi. Hüseyin Bey’i tanıyanların hiçbirinden negatif, olumsuz bir şey duyulmadı. Herkes üzüntüsünü ortaya koydu.

İnancımıza göre cenaze namazında Hoca’nın; “Nasıl bilirsiniz?” sorusuna katılımcıların her biri içtenlikle “İyi biliriz” diye şahitlik etmişti. Hüseyin Bey, ülkesine, insanlığa, ailesine, sevenlerine daima katkı sağlamıştır. İyi bir insan, iyi bir aile reisi, iyi bir evlat, iyi bir iş adamı, iyi bir işveren olarak her yönüyle ardında iz bırakan kişiliğiyle gönüllerimizde yer etmiş bir şahsiyettir.

Allah, Hüseyin Bey’in ailesine, dostlarına ve tüm sevenlerine sabır versin. Mekanı cennet olsun.

AİLEYE ÖNEM VERİRDİ

İş için yurt içi-yurt dışı seyahatlerde birlikte olur, fikir alışverişinde bulunurduk. İş dışında da ailece görüşürdük. Hoş sohbet kişiliğiyle herkesin birlikte olmaktan keyif aldığı bir insandı.

Özellikle Kandilli Grubu’nun değerli başkanı Onur Soysal ve üyeleriyle birlikte olmaktan büyük keyif alırdı. Hastalığı süresince bu değerli ekip Hüseyin Bey’i yalnız bırakmayarak, destek olarak kendisine ciddi bir moral kaynağı oldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.