SONRAKİ HAYALİM

Onlar, Türk iş dünyasının en güçlü ve en etkili kadınları… Binlerce kişiye istihdam sağlıyor, milyar dolarlık yatırımlara yön veriyorlar. Şirketlerini yönetme başarıları kadar bir kadın olarak temsil ettikleri değerlerle de ön plandalar. Bu nedenle işleri

Capital (Turkey) - - CONTENTS - NİLÜFER GÖZÜTOK ÜNAL ngozutok@capital.com.tr

Bugüne kadar birçok başarıya imza atan Türkiye’nin en güçlü kadınları, şimdi yeni hayallerini ve hedeflerini gerçekleştirme peşinde. Güçlü kadınlara “gelecek hayallerini” sorduk.

TEKNOLOJİDE ATILIM YAPACAK

Kale Grubu, geleneksel üretim kolu olan seramikte dünyanın en büyüklerinden biri. Yıllardır bu

gruba liderlik eden Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ZEYNEP BODUR OKYAY, daima iddialı projelerin içinde olduklarını söylüyor. Bugün tüm önemli uçakların içinde Kale Grubu’nun ürettiği parçaların bulunduğunu belirten Okyay, “Türkiye’nin ilk turbojet motoru ya da Baykar’la ürettiğimiz insansız hava araçları da çok önemsediğim işler” diyor.

Bundan sonra Okyay’ın hayali, Türkiye’nin ileri teknolojide dünyanın en büyük üreticilerinden biri olmasına maksimum katkıyı sağlamak. Savunma ve havacılıkta bir yandan küresel ölçekli projelerin önemli bir parçası olurken diğer yandan milli projelerin sürükleyici güçlerinden biri haline geldiklerini ifade eden Okyay, “Savunma ve havacılık başta olmak üzere ileri teknolojide, kendi teknolojisini geliştirip ihraç eden bir Türkiye hayaline ulaşmak istiyoruz” diye konuşuyor.

“AR-GE MERKEZİ OLACAĞIZ”

ING Bank Genel Müdürü PINAR ABAY, şu ana kadar “kolay ve oyunu değiştiren” bankacılık vizyonları paralelinde, “küçük” ölçekli olmayı avantaja çeviren farklı bir bankacılık modeli geliştirdiklerini söylüyor. Bundan sonra hayalinin, teknolojinin mümkün kıldığı her şeyi işlerine uyarlamak olduğunu açıklıyor. “Bankacılığın laboratuvarı haline gelerek dijital temelli yeniliklerle gerçek değeri müşterilere katan uygulamalar geliştirmek istiyorum” diyen Abay’ın kendi ifadesiyle planı şöyle:

“Yol haritamız net: Türkiye’de bankacılığın AR-GE merkezi olacağız. Yeni nesil mobil finans uygulamamız ParaMara, ING dünyasının başka ülkelerdeki uygulamalarına temel oluşturdu. Bu tip uygulamalarımızın sayısını artıracağız. Bir diğer hedefimiz, bankacılık lisansına sahip teknoloji şirketi olmak.”

GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇACAK

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili FEYHAN YAŞAR, iş hayatında uzun yıllar pek çok tecrübe elde etti. Şimdi tecrübelerini gençlere aktararak onlara mentorluk yapmayı istiyor. Gençlerin önlerini açmanın kendisi için büyük anlam taşıdığını ifade eden Yaşar, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Gelecekte de Yaşar Topluluğu bünyesinde ve dışında genç nesle yol göstermek, bilgi birikimimi paylaşarak ışık tutmak isterim. Daha yetkin insan kaynağının hem Yaşar Topluluğu’na hem ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağına inanıyorum.”

Yaşar, bu hayalini gerçekleştirmek üzere ilk adımı attı. Toplulukta bir mentorluk projesi başlattıklarını belirten Yaşar, bu projeyle hedeflerini şöyle dile getiriyor:

“Bu projenin ve sürecin bir parçasıyım. Yaşar’da çalışan genç arkadaşlarımıza yol önderliği yaparak onları yukarılara taşımak bana mutluluk veriyor.”

“DÜNYADA BİLİNİR OLACAĞIZ”

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp,

grubun yaş ortalaması 32 olan 40 bin kişilik bir aile olduğunu hatırlatıyor. “Ailemizin en büyük hayali Rönesans’ın dünyada bilinir ve güvenilir bir Türk markası olması” diyor.

Bu hayale ulaşmalarının gelişime açık olmakla mümkün olabileceğini ifade eden Kayaalp, “Bu nedenle Rönesans’ın sunduğu fırsatları daha da geliştirebilmeli ve yeni nesillere aktarabilmeliyiz” diye konuşuyor. Kayaalp, hayallerini gerçekleştirmek adına diğer yapılacakları da şöyle sıralıyor:

“Pazar çeşitliliğimizi artırmak amacıyla Avrupa’da organik ve inorganik büyümemizi sürdürüyoruz. Önümüzdeki dönemde satın aldığımız şirketlerin mevcut tecrübeleri ve bilgi birikimiyle uluslararası piyasalarda güçlü projeler üretmeye devam edeceğiz. Teknolojiyi iyi kullanmak ve insan kaynağına yatırım bizi hedeflerimize taşıyacak.”

DÜNYAYA TANITMAK İSTİYOR

Limak Yatırım Holding Başkanı Ebru Özdemir’in

iş hayatında başarmak istediği en büyük hedef, Limak’ın kendi sektörlerinde dünya çapında tanınan ve önde gelen şirketler arasında yer alması. Bu hedefe de emin adımlarla yürüdüklerini belirten Özdemir, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Çimento’da Afrika’da önemli yatırımlara başladık. Elektrik ticareti ve dağıtımında Balkanlar’da önemli pozisyonlar aldık. Bundan sonra fırsatları değerlendirmeye ve yatırıma devam edeceğiz.” Özdemir’in bir diğer önemli hayali de kadınların iş hayatında karar verici alanlarda daha çok yer alması. Bunu sağlamanın da mühendislik temeli olan bir eğitimden geçtiğine inanıyor. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi’ni başlattıklarını hatırlatan Özdemir, “Hayalim, projede yer alan mühendis kızlarımızın ileride başarılı yöneticiler olarak farklı sektörlerde önemli görevlerde yer almaları ve onlardan sonra gelecek diğer öğrencilere mentorluk yapmaları” diye konuşuyor.

AKÇAOĞLU’NUN 4 HEDEFİ

Citibank Türkiye Ülke Başkanı Serra Akçaoğlu,

en büyük hayalinin kadınların daha çok iş gücüne katılması olduğunu söylüyor. Bu konuda, farklı hedef kitlelere yönelik farklı projeleri desteklediklerini belirten Akçaoğlu’nun hayalleri bu kadarla da sınırlı değil. Citibank’ta yetişmiş ekip arkadaşlarının önemli pozisyonlara geldiğini görmek, seçtikleri alanlarda Türkiye’de liderliğe gelmek ve Türkiye’nin daha fazla yabancı sermaye çekmesi de diğer

HEDEF YENİ SORUMLULUKLAR

AvivaSA Emeklilik ve Hayat CEO’su MERAL EREDENK KURDAŞ,

iş yaşamında bugüne kadar birçok başarıya imza attı. Ak Emeklilik’i 3 yılda sektör liderliğine taşıdı. Ak Emeklilik ile Aviva Hayat ve Emeklilik’in birleşme sürecini yönetti. Eredenk, halihazırda yöneticiliğini üstlendiği şirketin lider konumda olmasından gururlu. Bu başarının sürdürülebilir olmasını istiyor. Bir taraftan da Sabancı Holding ve Aviva’da çok farklı yönetim sorumluluklarında yer almayı hedefliyor. Bu konuyla ilgili olarak şöyle konuşuyor:

“Burada edindiğim deneyimleri diğer ülke ya da şirket operasyonlarında bir üst boyuta taşıyarak hem kendim hem şirketim için başarılar kaydetmeyi düşünüyorum.” Kurdaş’ın bir başka hayali de öğretim görevlisi olmak. Kurdaş, “Böylelikle 30 yıllık iş hayatında elde ettiğim deneyimleri gençlerle paylaşabilirim” diye konuşuyor.

“İNOVASYON ÜSSÜ OLACAĞIZ”

General Electric Türkiye Başkanı CANAN ÖZSOY’un

en büyük isteği, Türkiye’nin inovasyon üssü haline gelmesi. Bu topraklardan mucit ve küresel markalar çıkmasının da en büyük hayali olduğunu belirten Özsoy, “Türkiye, nitelikli ve yeni iş gücünü kapsayacak şekilde yerel inovasyonu güçlendirerek, küresel inovasyon projelerinde lider ülkeler arasında yer alabilir” diyor. Bu yıl sonuçlarını açıkladıkları 5. Küresel İnovasyon Barometresi’nin Türkiye özelinde sonuçlarının da bu potansiyeli ortaya koyar

nitelikte olduğuna değinen Özsoy, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Türkiye, sonuç üreten bir inovasyon üssü haline getirilebilir. Ülkemizde sanayilerin dijitalleşmesiyle verimliliği, performansı ve rekabetçiliği artırabileceğimize inanıyoruz. Bu konuda da çeşitli girişimlerimiz mevcut.”

“KALICI PROJELER PEŞİNDEYİZ”

Allianz Türkiye CEO’su AYLİN SOMERSAN COQUI, bu göreve gelmeden önce Allianz’ın global merkezinde CEO’nun yanı başında görev aldı. 70 ülkede faaliyet gösteren bir kurumun tepe noktasında tüm organizasyona bakmanın büyük bir deneyim olduğunu belirten Coqui, Allianz’ın Türkiye’deki büyük satın alımı ve sonrasında gelen birleşme sürecinin ise kariyerindeki en önemli projelerden biri olduğunu söylüyor. “Birleşmeyle birlikte atılmaya başlanan adımlarla sektör liderine dönüşme hikayesinin bir parçası olduğum için çok mutluyum” diyor.

Coqui’nin bundan sonraki hayali, kalıcı ve olumlu etkiler yaratacak projelere imza atmak. Allianz Türkiye’yi bir adım daha ileriye taşıma hedefiyle çalıştığını ifade eden Coqui, “Ama bununla da kalmayıp sigorta sektörünün ülkemizde hak ettiği konuma ulaşmasını sağlamak gurur duyduğum bir hedef” diye konuşuyor.

“YENİ ŞİRKETLER KURACAĞIZ”

İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı NEŞE GÖK, aile şirketinde üçüncü kuşakta bu pozisyona gelen ilk isim. Tarihi bir görev üstlendiğinin farkında olduğunu belirten Gök, amacını bu bayrağı kendisinden sonraki nesillere en iyi şekilde devretmek olarak açıklıyor. İş hayatıyla ilgili en büyük hayalini de “Yeni şirketler kurarak, ülkemize yeni ve büyük yatırımlar kazandırmayı istiyorum” sözleriyle açıklıyor. Bu hedeflerini nasıl gerçekleştireceğini de şöyle dile getiriyor:

“Global şirketlerin güvenilir yerel ortağı olarak kârlı büyümek arzusundayım. Bunu yaparken iki konuda parmakla gösterilen örnek şirket olacağımızı düşünüyorum. Bunlardan ilki, bir aile şirketi olarak kurumsallaşma hikayemiz. İkincisi ve en önemlisi ise özellikle üst yönetim ekibimizde yer alan kadın iş gücümüzün, iş dünyasında gösterdiği başarıyla topluma ve kariyerlerinin başındaki kadınlarımıza örnek olması.”

EBRU ÖZDEMİR

PINAR ABAY

SERRA AKÇAOĞLU hayalleri. Akçaoğlu, her bir hedefine dair şöyle konuşuyor: “Türkiye’den global görev üstlenen yöneticilerimizin sayısının daha da artmasını hedefliyoruz. Citigroup Türkiye’de tahvil ihracı aracılığında, finansal kurumlara sağlanan sendikasyon kredilerinde, yabancı yatırımcılara sağlanan takas hizmetlerinde lider bankalardan biri. Hayalimiz, seçtiğimiz alanlarda Türkiye’de lider konuma ulaşmak. Bu yolda ihtiyaçları analiz ederek, ürün değil çözüm önerileri sunacağız.”

CANAN ÖZSOY

MERAL EREDENK KURDAŞ

NEŞE GÖK

AYLİN SOMERSAN COQUI

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.