MERKEZ’DE YENİ DÖNEM

Capital (Turkey) - - CONTENTS -

Merkez Bankası’nda başkanlık görevi Erdem Başçı’dan Murat Çetinkaya’ya geçti. Murat Çetinkaya’nın son 5 yıldan ders alıp almadığını izleyip göreceğiz.

Merkez Bankası’nda başkanlık görevi, geçen ay Erdem Başçı’dan Murat Çetinkaya’ya geçti. Böylece Merkez’de yeni bir dönem başlamış oldu. 2001 krizi öncesinde Merkez Bankası başkanları hükümetin memuru gibiydi ama artık ekonominin önemli aktörlerinden biri. Başçı döneminde Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı hedefinden çok finansal istikrar ve ekonomideki büyümeyi kollama gibi diğer amaçlara yönelmesi, enflasyonda hedeflerin şaşmasını getirdiği gibi bu diğer amaçlara da ulaşılamamıştı. Çetinkaya’nın son beş yıldan ders alıp Merkez Bankası’nı yeniden fiyat istikrarı amacına yöneltmesi en iyisi olacak. Fiyat istikrarı amacına ulaşmadan faizleri aşağıya çekmeye çalışmanın çok olumsuz sonuçları olabilir. Yakın tarihimizde bununla ilgili çok örnek var. 1988’deki faiz düşürme operasyonu ekonomiyi durgunluğa sokmuş, 1993-94’teki ise krize yol açmıştı.

EKONOMİDEbaşkanlık görevinin GEÇEN el AYIN değiştirmesiEN ÖNEMLİ oldu. OLAYI,2011 yılından MERKEZ beri BANKASI’NDAMerkez Bankası Başkanı olan Erdem Başçı’nın görev süresi 19 Nisan’da doldu. Başçı’nın yerine 2012 yılından beri Para Politikası Kurulu (PPK) üyesi olan Murat Çetinkaya atandı. Türkiye’de Merkez Bankası başkanının değişmesi bundan 15 yıl öncesine dek o kadar da önemli bir olay değildi. Çünkü 2001 krizi öncesindeki başkanlar neredeyse hükümetin memuru gibiydi. Ancak 2001 krizi sonrasında yapılan yasal değişiklikle Merkez Bankası’nın bağımsızlığı güçlendirildi. Bu değişklikle temel olarak fiyat istikrarı amacını güden aktif bir para politikası uygulamasının da önü açıldı. Böylece Merkez Bankası başkanları ekonominin en önemli aktörlerinden biri oldu. Bu nedenle Merkez Bankası başkanının değişmesi de ekonomiyi etkileyen faktörlerden biri haline geldi.

ÖNCEKİLER NE YAPTI?

Murat Çetinkaya, 2001 krizi sonrasında Merkez Bankası’nda başkanlık görevine getirilen dördüncü isim oldu. Geçen ay bu sayfalarda yazdığımız gibi önceki üç isim içinde en başarılısı, 2001-2005 arasında görev yapan Süreyya Serdengeçti’ydi. Serdengeçti döneminde “örtük” olarak enflasyon hedeflemesi uygulamasına geçilmiş ve enflasyon dört yıl boyunca hep hedeflerin altında kalarak yüzde 60’lardan tek haneye kadar inmişti. Açık enflasyon hedeflemesine geçilen 2006-2010 döneminde görev yapan Durmuş Yılmaz’ın döneminde beş yıldan ikisinde hedefler tutmuştu. Enflasyon hedeflemesini iyice esneten, fiyat istikrarı yanında finansal istikrara da odaklanan, ekonomideki büyümeyi kollamaya çalışan Erdem Başçı döneminde ise enflasyonda hedeflere hiç ulaşılamadı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.