KÜÇÜK BAŞLA BÜYÜK DÜŞÜN

Capital (Turkey) - - RICHARD BRANSON - Zoë Gale, Norveç

SORU: Tasarım ürünü elbiselerin ikinci elden satışına yönelik bir web sitesi kurdum ve daha ilk aşamasındayken işin daha fazla büyüme potansiyeline sahip olduğunu gördüm. Şimdi işi daha da büyütecek bir yol mu izlemeliyim, yoksa risk almaktan kaçınarak mevcut iş modelime mi sadık kalmalıyım? CEVAP: İş dünyası o kadar enteresandır ki sırf ortalıktaki potansiyel fırsatlar hakkında kafa yormak bile bir girişimcinin aklını başından alabilir. Bazı insanlar kendilerini zengin edecek bir fikir arayışındayken aceleyle bir kavramdan diğer kavrama atlar; ancak bu hatalı bir yaklaşımdır. Eğer iş hayatına sadece para kazanmak için giriyorsanız bilin ki bunu asla başaramazsınız.

Zoë, sen çok büyük bir çıkış yapmaya hazırlanıyor gibi görünüyorsun. Girişimcilik, her zaman pazarda bir boşluk bulmak, sonra insanların yaşamlarını daha iyileştirecek bir ürün veya hizmet sunmakla ilgili olmuştur. Anlaşılan sen bu her iki hedefi de tutturmuşsun, tebrikler!

Şimdi vermen gereken büyük bir karar var. Eski planını kaldırıp çöpe atarak büyük bir hızla büyüyecek misin, yoksa istikrarlı bir şekilde yoluna yavaş yavaş mı devam etmelisin? Bu kararı vermeden önce ilk aşamada neden iş hayatına girdiğini değerlendirmen çok önemli.

Ben daima hayalperest insanları yere göğe sığdıramam, çünkü onlar dünyanın ileri doğru gitmesini sağlayanlardır. Her ne kadar girişimcilerin büyük düşünüyor olması gerekse de aynı zamanda işe küçük başlamanın önemini de fark etmek zorundalar. Ürününüze dört elle sarılarak küçük ama önemli hedefleri tutturmak gelecekte en büyük rüyanızı hayata geçirmenize yardımcı olabilir.

Peki ama nasıl? İşe küçük başlamak, girişimcilerin olası en mükemmel ürün veya hizmeti yaratmaya ve ona uzun vadeli bir değer katmaya odaklanmalarını sağlar.

Yaratılacak değerin boyutu bir kez ortaya çıktıktan sonra artık şirketi büyütmek hakkında düşünmenin vakti gelmiş demektir.

TRADESY DENEYİMİ

Sizin deneyiminiz bana kullanılmış kadın elbiseleri satmakta uzmanlaşmış çevrimiçi bir pazar yeri olan Tradesy’yi hatırlattı. Tracy DiNunzio, yıllar önce kadınların kullanılmış gelinlikleri ve düğün elbiselerini alıp satmalarını kolaylaştırmayı hedefleyen bir web sitesi kurmuştu. Bu fikre dört elle sarılmıştı ve bu sitenin çok büyük bir fark yaratacağına inanıyordu. Tracy, bu işi başlattıktan sadece 6 ay sonra kâra geçti ve ardından yeni olasılıkları keşfetmek için düşünmeye başladı. Kendi işinin çok büyük bir hızda büyütebileceğine karar vermiş ve elinde neyi varsa her şeyini bebeklerle çocuklara yönelik kullanılmış eşyaları satmayı amaçlayan bir web sitesi kurmaya harcamıştı.

Tracy dikkatini kendi çekirdek işinden bu kadar çabuk uzaklaştırmasından kaynaklanabilecek tehlikeler hakkında sık sık uyarılmıştı. Ancak o aynı zamanda her iki işi de birlikte başarıyla yürütebileceğine inanarak olaya kötümser yandan bakanları görmezden gelmişti. Tracy, çok sıkı çalışmasına rağmen maalesef ki yeni sitesi başarılı olamadı. Ve kendi enerjisiyle zamanının çoğunu bu işe harcadığı için ilk konsepti de batmaya başlamıştı.

Tracy başarmaya kararlı olduğundan işin ölçeğini derhal küçülttü ve ilk işine odaklandı. Çok sayıda araştırma yaptıktan ve herkese danıştıktan sonra nihayetinde çekirdek sitesi büyümeye ve yeniden kâr etmeye başladı. Sonunda yeni sitesi Tradesy’yi kurmak için kendine yeterince güven gelmişti.

HAZIRSANIZ BÜYÜYÜN

O başarısızlık deneyiminden çıkardığı derslerle silahlanmış Tracy, bugün 4 milyondan fazla sayıdaki web sitesi kullanıcısıyla kendi işini olağanüstü boyutta büyüttü ve ayrıca aralarında benim de olduğum yatırımcılardan 40 milyon dolardan fazla risk sermayesi finansmanı da topladı. O şimdi kendi işinin ölçeğini büyütmek ve genişlemek isteyen tüm girişimcilere gözlerini bir an için bile olsa şirketlerinin temel odağından ayırmamalarını tavsiye ediyor ki bu önerisine katılıyorum.

Bununla birlikte geleceği planlamanın hiçbir kötü yanı yoktur. Aslında karşınıza çıkması kaçınılmaz engellerle boğuşurken şirketinizin gelecekte nerede olacağına dair kafanızda net bir bakış açısı olması çok faydalıdır. Hiç olmazsa bu sayede kendi kendinizi motive etmiş olursunuz. Zoë, kendi işini büyütmenin artılarını ve eksilerini değerlendiren tüm girişimcilere tavsiyem şöyle: Tutkunuza odaklanın, işe küçük başlayın, hayalleriniz büyük olsun ve geleceğe yönelik plan yapın. Sırf fırsat kapınızı çaldı diye değil ama sadece hazır olduğunuz zaman işinizi büyütün.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.