TUTKU HER ŞEYİN ÜSTESİNDEN GELİR

Capital (Turkey) - - RICHARD BRANSON -

Kendime “Benim SORU: Asıl AmACım nE” diye sordum. VErDIğIm CEvAp IsE DIğErlErInE IlHAm vErEn şIrkEtlEr HAkkınDA sInEmA FIlmlErI yApmAk vE onlArın çABAlArının nE AnlAmA GElDIğInI vE BIzlErI nAsıl EtkIlEDIklErInI GöstErmEk yönünDEyDI. AnCAk Bu konuDA DEnEyImIm yok. AyrıCA BAkmAklA yükümlü olDuğum BIr AIlEm vAr. NE yApmAmı tAvsIyE EDErDInIz? KEnDI rüyAsını GErçEklEştIrmEyI ArzulAyAn BIrI ACABA sınırlı BIr BütçEsI olmAsınA vE AyırABIlECEğI zAmAnı olmAmAsınA rAğmEn yInE DE rüyAsını HAyAtA GEçIrEBIlIr mI?

Kevin Vivas, ABD

Kevin, taşı tam da CEVAP: gediğine koymuşsun. Şirketler dünyasında işin özü ay sonunda maaşını almak değil ama tutkularının peşinde koşmaktır. Ve senin film yapımcılığıyla ilgili tutkunu duymak çok hoşuma gitti. Dünyayı bir adım daha ileriye taşıyabilmek için bu aslında muhteşem bir araç.

Oğlum Sam, iş ortağı Johnny Webb ile birlikte önemli konulara dikkat çekmek ve onlarla daha fazla sayıda insanın ilgilenmesini sağlamak amacıyla 2012’de Sundog Pictures adında bir film prodüksiyon şirketi kurdu. Ben senin Sundog’un hikayesini okuyup onlardan bilgi edinmeni çok isterim (sundogpictures. co.uk/our-story). Sinema endüstrisine bulaşmak isteyen herkes için bu müthiş bir örnek vaka ve özellikle de uyuşturuculara karşı verilen savaştaki başarısızlığı anlatan bir belgesel olan “Tabuları Yıkmak” gibi filmlerle Sundog’un yarattığı farkındalıktan fevkalade gurur duyuyorum.

Hayatta neyi başarmak istediğin ve kimlerle birlikte çalışmaktan hoşlandığın gibi meselelerde kendine soru sormaya zaman ayır. Bu sorulara cevap bulman şaşırtıcı derecede zor olabilir. Ancak bu konuda alıştırmalar yapman senin başarıya giden yola odaklanmana ve kendine bir yol haritası çıkarmana yardımcı olabilir. Sonra birtakım listeler yapmaya ve birkaç net hedef belirlemeye başla. Unutma, hayallerini ve fikirlerini bir kenara not ettiğinde onlardan kolay kolay vazgeçmezsin.

Muhtemelen sen de film endüstrisine girmenin çok zor olduğunu biliyorsundur ama sakın bahsettiğin engellerin ve başarısızlık korkusunun seni yolundan alıkoymasına izin verme. İlla da bir uzman olman gerekmez; en

başarılı girişimciler senin gibi deneyimsiz işe başlayanların arasından çıkar. İşin işte öğrenilmesi gerektiğinin en önde gelen savunucularından biriyim ve artık böyle yapmak hiç bugünkü kadar kolay olmamıştı. Elinin altında yığınla bedava bilgi var: Çevrimiçinde film yapımıyla ilgili günlükleri ve forumları sıkı sıkıya takip et. Bir şeye gerçekten tutkuyla bağlıysan ne kadar hızlı öğrenebildiğini gördüğünde sen bile şaşırıp kalacaksın. Bu iş tam sana göreymiş gibi görünüyor!

Ayrıca bu işi tek başına yapmak zorunda da değilsin ve hatta yapmamalısın da. Şirket yönetmek demek işbirlikleri kurmak demektir ve birlikte çalışabileceğin muhteşem insanlar bularak kendi hedeflerini tutturmakta yolu bir hayli kısaltabilirsin. İşe başlamak için senin ilgi alanlarını paylaşan insan topluluklarına katıl; muazzam bir akıl hocası olabileceğine inandığın birlerine ulaşmaya çalış.

Her ne kadar şu anda işini bırakamayacak durumda olsan da bu rüyalarından vazgeçmen anlamına gelmez. Dünyanın en başarılı şirketlerinden bazıları kendi kurucularının fikirlerini hayata geçirmek için akşamları veya hafta sonları çalıştıkları birer ek proje olarak başlamışlardı.

Ayrıca artık fonlara erişmek de bir sorun değil. Bu bir girişimcilik çağı ve el altında sonsuz seçenek var. Yerkürenin dört bir yanındaki ülkelerde ve şehirlerde yeni kurulmuş teknoloji şirketlerine fonlar sunan yığınla program mevcut ve siz de ev ödevinize yeterince çalışırsanız şirketinizi destekleyecek yerel bir tedarikçi bulmanız işten bile değil. Fikrinizi hayata geçirmenin bir diğer inanılmaz yolu da piyasada kabul görmenin, gerçek zamanlı geri beslemeler almanın, kendi fikrinizi pazarlamanın, reklamını yapmanın ve herkesçe tanınmanın muhteşem bir yolu olan kitlesel fonlamaya başvurmak.

Bu yüzden cesur olun, risk alın ve asla vazgeçmeyin. Eğer kendi fikrinize gerçekten tutkuyla bağlıysanız elinizden geleni ardına koymamanız gerekir. Heybenizde hiçbir şeyin olmadığını düşündüğünüzde sizin yola devam etmenizi sağlayacak ve başarıyı hiç olmadığı kadar lezzetli bir hale getirecek olan tek şey sizin tutkunuzdur.

Kevin sana bol şans dilerim! Hiç de uzak olmayan bir gelecekte senin adını sinema sektöründe görmeyi iple çekiyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.