GELECEKTEN UMUTLU

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

BÜYÜME

Her yıl ortalama yüzde15 -20 arasında büyüme gösteren kısa süreli araç kiralama sektörü, 2014’te yüzde 21’lik bir büyüme gerçekleştirdi. 2015 yılında ise yaşanan konjonktürel ve ekonomik gelişmelere paralel olarak bir önceki yılki büyüme oranını yakalayamadı.

MEVZUAT

Son dönemde şirketlerin artan iş amaçlı seyahatleriyle mobilitenin artışı sektör gelişiminde büyük rol oynuyor. Ancak mevcut mevzuat sebebiyle K2 belgesine sahip olan ve kullandıkları hafif ticari araçlarla kendi malını dağıtmakta olan şirketler, artık ilgili işi yapmak için kullandıkları ticari araçları satın almak zorunda. Bu, uzun dönemli araç kiralama şirketlerinin büyümesini olumsuz yönde etkiliyor.

İYİMSER

Artan şehirleşme oranına paralel olarak alternatif ulaşım araçları ve yollarının devreye girecek olması, artan satış ve pazarlama kanalları ve mobilitenin etkisiyle sektörün büyüme trendinin sürekli yüksek olacağı öngörülüyor. Otokoç Otomotiv Araç Kiralamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İnan Ekici, “Sektörün araç parkında ve ciroda 2016 yılında yüzde 19-20 seviyesinde bir büyüme göstereceğini tahmin ediyoruz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.