ATAK BEKLİYOR

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

ZOR YIL

Konjonktürel ve bölgesel sorunlar, iki seçimin ardı ardına gerçekleşmesi gibi faktörler nedeniyle saat sektörü 2015 yılında zorlu süreçler yaşadı. 2013 ve 2014 yıllarıyla kıyaslandığında büyümesi yüzde 17 azaldı ve cirosu 830 milyon dolara indi. İthalat rakamlarında da düşüş görüldü. Sektörün ithalatı 2013 yılında 286 milyon dolarken, 2014’te 279 milyon dolara, 2015’te ise 236 milyon dolara geriledi.

KUR SORUNU

Ülke ekonomisinin büyümesi, milli gelirin artması ve saatin artık bir aksesuar olarak görülmesiyle tüketicilerin saat satın almaya daha fazla bütçe ayırması sektörün artıları arasında. Teknolojik gelişmelerle akıllı saat üretiminin gerçekleşmesi de pazarı olumlu etkiliyor. Son dönemlerde kurlardaki hareketlilik ise sektörün en önemli eksisi.

GÜNDEM

Saat sektörünün 2016 sonunda cirosunun yüzde 2,4’lük bir artışla 850 milyon dolara, ithalatının ise yüzde 6’lık bir artışla 250 milyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Sektörün önümüzdeki dönemde verimlilik ve pazar payını artırmaya odaklanacak. Saat&Saat Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya, “Ülke ekonomisinin dengeye kavuşmasını, bölgesel problemlerin çözülmesiyle birlikte sektörün de atağa geçmesini bekliyoruz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.