UMUDU MEVZUAT

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

ÜRETİM

Her yıl ortalama yüzde 20-25 büyüyen peynir sektörü 2014 yılında 6,1 milyar liralık ciroya ulaştı. Türkiye’de 2014’ün haziran ayından bu yana süt arzı fazlalığı var. 2015 sonuna kadar sanayici ve üretici tüm süt fazlasını iç pazara vermeye çalıştı ve bu sayede 2014’te 631 bin ton olan peynir üretimi yüzde 6 büyüyerek geçen yıl 665 bin tona çıktı.

MERDİVEN ALTI

Süt arzı fazlasına bağlı yaşanan ihracattaki düşüş, sektörün son dönemdeki en önemli eksilerinden birisi. Bunun yanı sıra merdiven altı üretim de peynir sektörünün önemli sıkıntılarından. Rekabeti olumsuz etkileyen bu sorunun, 2016 yılında yürürlüğe giren yeni peynir tebliği sayesinde bir nebze olsun azalacağı öngörülüyor.

REKABET

Peynir sektörünün önümüzdeki dönemde de yıllık ortalama yüzde 20-25’lik büyümesini sürdürmesi bekleniyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl Peynir Tebliği ile birlikte peynir tanımlarının netleştirilmesinin sektördeki bazı belirsizlikleri gidereceği düşünülüyor. Ekici Peynir Pazarlama Direktörü Elçin Ekici Öztürk, “Artık tüketici aldığı ürün hakkında bilgi sahibi olacak ve üretimde daha önce var olan haksız rekabet de ortadan kalkacak. Sektöre getirilen kurallar sayesinde işini doğru yapan üreticilerin önü açılacak” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.