AMBALAJA YOĞUNLAŞACAK

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

TÜKETİM

Kozmetik ürünlerinin yurtiçindeki tüketim miktar ve değerleri ortalama yıllık yüzde 8-15 arasında büyüyor. 2014 yılı Türkiye kozmetik tüketimi 7,3 milyar TL iken 2015 sonu itibarıyla tüketim değerinin 8 milyar TL olduğu tahmin ediliyor. 2011-2014 arasında sektörün ihracatında yükselen bir trend gözlemlenirken, 2014’ten 2015 yılına geçişte dolar bazında yüzde14,8’lik bir düşüş görülüyor.

ÖNCELİK

Hızla değişen mevzuat ortamı, yönetmelik değişiklerinde geçiş sürelerinin olmayışı sektör oyuncuları için zorlayıcı bir yatırım ortamı yaratıyor. Bu bağlamda 2016 yılında REACH (AB’nin yeni kimyasallar politikası), Ürün Takip Sistemi (ÜTS), başta olmak üzere mevzuat değişikliklerinin yönetimi, sektörün en önemli önceliği.

YARATICILIK

Önümüzdeki yıllarda sektör tüketici ihtiyacını karşılamakta daha fazla teknoloji kullanacak. Ambalaj atıklarının gitgide daha fazla sorun yaratması nedeniyle sürdürülebilir üretim kavramı ürün ambalajı için büyük önem taşıyacak. Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayicileri Derneği (KTSD) Başkanı Ahmet Pura, “Ambalajda yaratıcı çözümleri hayata geçirebilen ürünler, tercih sırasında bir adım önde gidecek” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.