“YIKICI DEĞİŞİMLERİN LİDERİ OLACAĞIZ”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Çelik Motor, Anadolu Grubu’nun en köklü şirketlerinden… 56 yaşındaki kurum, isim ve yapısını değiştirmeden aralıksız olarak otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Türkiye’deki en eski şirket unvanını da taşıyor. Ana işi distribütörlük ve araç kiralama olan Çelik Motor’un bünyesinde uzun ve kısa dönem araç kiralama markası Garenta, KIA ve online ikinci el araç açık artırma platformu ikinciyeni.com markaları bulunuyor.

Son dönemde Çelik Motor’un gündemindeki en önemli konu ise tüm kiralama operasyonunu Garenta çatı markası altında birleştirmesi. 2016 başında bu birleşmenin gerçekleştiğini belirten Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, birleşmenin kapsamına ilişkin şöyle konuşuyor:

“Garenta, yüzde 100 yerli sermayeli ilk kurumsal rent a car şirketi olarak 2014 yılında sektöre hızlı bir giriş yaptı. Yaygın şube ağımız ve zengin araç çeşitliliğimizle müşterilerimizi yeni nesil bir hizmet anlayışıyla buluşturduk. 2016 yılına geldiğimizde Garenta marka gücünü, tüm kiralama operasyonlarımızı kapsayacak şekilde konumlandırmaya, Garenta’yı çatı marka yapmaya karar verdik. Bu yenilenmeyle uluslararası bir marka olma hedefimize daha uyumlu, stratejik bir adım atmış olduk.”

Çelik Motor yapılanma sonrasında müşterilerine uzun dönem araç kiralamada GarentaPRO, kısa dönem kiralamada ise GarentaDAY markalarıyla hizmet veriyor. Bu markaların yanına yakın zamanda Garenta MOOV markasını da ekleyeceklerini açıklayan Koçak, “Garenta MOOV ile saatlik kiralama dönemini başlatıyoruz. Tüm bu yapılanmayla sektörde lider olmak istiyoruz” diyor.

2015 yılında yüzde 36 büyüyerek 1 milyar 436 milyon TL ciroya ulaşan Çelik Motor, bu yılın sonunda da yüzde 28’lik bir ciro artışı hedefliyor. Bugün gelirlerinin yüzde 57’sini oluşturan kiralama operasyonunun da bu yıl sonunda gelirlerin yüzde 65’ini oluşturması bekleniyor.

Koçak’ın gelecek 5 yıla dair hedeflerine gelince… İstikrarlı şekilde büyümeye devam edeceklerini ifade eden Koçak, bunu nasıl yapacaklarını şöyle anlatıyor:

“Garenta önümüzdeki üç yıl içinde sektörün en büyük oyuncusu haline gelecek. Garenta markamızla yurtdışında ülkemizi temsil etmek istiyoruz. Öncelikle yakın çevremizdeki ülkelere bakıyoruz. Doğru zaman geldiğinde bu konuda adımlarımızı atacağız. Ayrıca otomotiv odağımızı kaybetmeden, önemli e-ticaret projeleri üzerinde çalışıyoruz. Amacımız sektörümüzde yıkıcı değişimler yaratmak konusunda lider olmak.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.