“KOD YAZABİLEN ÇOCUKLARIMIZ OLMALI”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Ayşegül İldeniz, sadece Türkiye’nin değil dünyanın en başarılı kadın yöneticilerinden biri. Amerika’nın en prestijli ekonomi ve iş dünyası yayınlarından Fast Company tarafından dünyanın en yaratıcı 100 kişisi arasında Türkiye’den listeye girmeyi başaran tek isim oldu. Intel’e 1998 yılında Akdeniz, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’nden sorumlu pazarlama müdürü olarak katılan İldeniz, daha sonra şirketin Türkiye genel müdürlüğüne geldi. Ardından, 67 ülkeyi kapsayan Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Başkanı ve EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 2013 yılından bu yana Silikon Vadisi’nde, Intel Yeni Teknolojiler Dünya Başkan Yardımcısı olarak kariyerine devam eden İldeniz’le Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde bir araya geldik.

İldeniz, bizim bireyler olarak kim olduğumuzu bilecek ve hayatımızı kolaylaştıracak milyarlarca nesnenin olduğu bir dünyaya doğru koşa koşa gittiğimizi söylüyor. Akıllı sensörlerle hayatın her noktasında yer alacak olan bu nesnelerin hem iş yapış biçimlerini hem ekonomileri dönüştüreceğini belirtiyor.

Robotların imalat sanayinde insanların yerini de alabileceğine değinen İldeniz’e göre çok değil 10 yıl içinde oluşacak bu dünyada öne çıkacak insanlar, programlamayı bilen, ürünü dönüştürebilenler olacak. “Onların yarattığı katma değerlerle ekonomiler çok daha hızlı dönüşüyor olacak” diyen İldeniz, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Burada 2025 yılına kadar sadece dijitalleşmenin ve elektronikleşmenin getirdiği 11 trilyon dolarlık bir katma değerden bahsediyoruz. Biz de ulus olarak bundan pay almak zorundayız. Ama eğitimsiz ve son derece basit işleri yapabilen bir toplumun elemanları olursak bu ekonomi siyah beyaz bir dünya yaratabilir. Sadece Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler değil, bu değişime ayak uyduramayan bütün ülkeler bu oluşumun dışına itilme riskiyle karşı karşıya.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.