“HEDEF 1 MİLYAR DOLAR”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Ekin Technology, teknoloji ihracatında Türkiye’nin öne çıkan şirketlerinden... 2005 yılında Türkiye’de MOBESE sistemini ilk kuran şirket olarak adını duyuran Ekin Technology, bugün MOBESE kameralarında yüzde 75’lik pazar payıyla pazar lideri.

2004 yılında Türkiye’de gerçekleşen NATO Zirvesi’nde ve 2006 yılında Almanya’da gerçekleşen FIFA Dünya Kupası’nda Ekin’in şehir güvenliği çözümleri kullanıldı.

Bugün akıllı trafik ve akıllı şehir sistemlerinin geliştirilmesine odaklanan şirket, hem yurtiçindeki hem yurtdışındaki ofisleri üzerinden çalışmalarını yürütüyor.

Türkiye’de 5, Bakü’de 2, Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2, Almanya ve ABD’de birer ofislerinin bulunduğunu belirten Ekin Technology Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, “Alanında güçlü ve donanımlı mühendislerden oluşan 200 kişilik yazılım, tasarım ve satış ekibimizle dünya markası olma yolunda ilerliyoruz” diyor.

Son dönemde Ekin cephesinde en önemli gelişme Ekin Patrol. Ekin Patrol’un tamamen yerli üretim olarak, kendi mühendisleriyle hayata geçen dünyanın ilk akıllı devriyesi olduğunu anlatan Akif Ekin, 2014’te pazara sundukları ürünün o yıl LinkedIn, GoogleGlass gibi markaların yer aldığı Dünya Teknoloji Ödülleri’nde finalistler arasına girmeyi başardığını söylüyor. Ürünün özelliklerini de şöyle anlatıyor:

“Kendi konseptinde dünyada bir ilke imza atan ve polis araçları için tasarlanmış bir denetleme sistemi olan Ekin Patrol, otoyollar, yaya geçitleri, okul önleri, otobüs durakları, bekleme yapılmayan alanlar gibi birçok farklı lokasyonda 360 derece bakışla denetim sağlıyor. Kompakt bir tasarıma sahip olarak geliştirilen Ekin Patrol, trafikte birçok denetim ve güvenliği bir çatı altında birleştirerek seyir ya da park halinde uygulayabiliyor ve bu sayede maliyet tasarrufu da sağlıyor.”

Geçtiğimiz yıl Amerika’dan, Azerbaycan’dan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden yüzlerce Ekin Patrol siparişi aldıklarını da ifade eden Akif Ekin, “Türkiye’nin yerli sermayeyle en çok bilişim ihracatı yapan şirketi olduk. Bu yıl ihracat oranımızı yüzde 50’ye çıkaracağız. Gelecek 10 yılda Türkiye’de ve dünyada sektörün lideri olmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.