“PORTFÖYÜMÜZÜ GÖZDEN GEÇİRİYORUZ”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Shell, Türkiye’de perakende satışlardan, petrol ve doğalgaz arama ve üretim faaliyetlerine, kimya, denizcilik ve havacılık sektörlerine yönelik satışlardan, madeni yağ ihracatına kadar enerjinin her alanında hizmet veriyor. Şirketin Türkiye’deki en büyük işi ise petrol ürünlerinin satışı, pazarlaması ve dağıtımı. Hatta Shell Türkiye’nin ortak girişim şirketi Shell&Turcas, 1.000 istasyondan oluşan perakende ağıyla şirketin dünyadaki en büyük 3 istasyon ağından birini oluşturuyor.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, geçen yıl Türkiye’de 16 milyar TL’nin üzerinde satış geliri elde ettiklerini belirtiyor ve “Türkiye pazarına inanıyoruz ve bunun bir göstergesi olarak uzun vadeli bir yatırım stratejisi izliyoruz. Türkiye, Shell’in büyüme açısından öncelikli 10 pazarından biri” diyor.

Uzun vadeli yatırım stratejisiyle yol alan Shell, son dönemde enerji yatırımlarını önceliklendiriyor. Erdem, bu kapsamda istasyon ağlarına, ikmal ve dağıtım altyapılarına ve petrol arama operasyonlarına geçtiğimiz yıl büyük yatırımlar yaptıklarını söylüyor. Bu yatırımların sonuçlarını da şöyle paylaşıyor:

“Akaryakıt satışlarında yaklaşık yüzde 20 civarında bir payla pazardaki güçlü konumumuzu koruduk. Toplam madeni yağlar pazarındaki liderliğimizi sürdürdük. Shell’in Akdeniz’deki tek gres ve en büyük madeni yağ üretim tesisiyle buradan 55 ülkeye ihracat yapıyoruz. 2015 yılında Diyarbakır ve Karadeniz’deki kuyu çalışmalarımızı da başarılı bir biçimde tamamladık.”

Bu yıl Erdem’in gündeminde tüm iş kollarında büyümek var. Otomotiv sektörü gibi ürün ve hizmet sundukları, lojistik, inşaat ve madencilik sektörlerindeki işbirliği anlaşmalarını çok önemsediklerini söyleyen Erdem, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bu anlaşmaları genişletmek ve yenilerine imza atmak bir diğer odaklanacağımız konu olacak. Ayrıca bu yıl petrol ve doğalgaz arama iş kollarında da portföyümüzü gözden geçiriyor ve fırsatlarını değerlendiriyoruz. Sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) teknolojisinde de Türkiye’deki fırsatları yakından takip ediyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.