“YENİ İŞ FIRSATLARI YARATACAĞIZ”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Aksa Akrilik, dünyanın en büyük, Türkiye’nin ise tek akrilik elyaf üreticisi. Üretiminin yüzde 41’ini 5 kıtada 50’den fazla ülkede 300’ün üzerinde müşterisine ihraç ediyor. 2015 sonu itibarıyla şirket, Türkiye’de yüzde 70, global pazarda ise yüzde 17 paya sahip.

Son birkaç yıldır Aksa Akrilik’te güzel gelişmeler oluyor. Bu gelişmelerden biri, şirketin geçtiğimiz yıl kapasite kullanım oranını yüzde 98 gibi rekor bir seviyeye çıkarmış olması. Yıl boyunca iç piyasadaki aktif pazarlama faaliyetlerine odaklanarak bu başarıyı yakaladıklarını belirten Aksa Akrilik Kimya Genel Müdürü Cengiz Taş, bu kapasite kullanım oranı sayesinde pazar paylarını koruduklarını ve satış miktarlarını önemli oranda artırdıklarını söylüyor. Aksa Akrilik cephesindeki bir diğer güzel gelişme ise şirketin yeni geliştirdiği ürünler. AR-GE alanında yapılan yatırımlar ve çalışmalar sonucunda pigment boyalı akrilik filamet iplik ürününü kendi teknolojileriyle geliştirdiklerini anlatan Taş, bu ürünle de sektörde tek üretici konumunda yer aldıklarını ifade ediyor. Diğer yenilikçi ürünleriyle ilgili olarak da şöyle konuşuyor:

“Aynı zamanda modakrilik elyaf üretimi gerçekleştirdik. Bu üretim için ilk etapta 15 milyon dolar yatırım yaptık. Modakrilik ile yüksek derecede güç tutuşurluk, diğer bir deyişle yanmazlık özelliğinin gerekli olduğu sektörlerde kullanılan çok önemli bir ürünün üretimini hayata geçirmiş olduk. Türkiye’nin katma değerli ihracat hedefine uygun bir ürün olan modakrilik, şu an dünyada sayılı şirketler, Türkiye’de ise yalnızca Aksa tarafından üretiliyor. Özellikle koruyucu iş kıyafetlerinde, plastik sektöründe ve yapay saç üretiminde kullanılıyor.”

Önümüzdeki dönemde de yenilikçi ürünlerle sektördeki lider konumunu güçlendirmeye çalışan Aksa Akrilik Kimya, yurtdışı pazarlardan da daha fazla pay almayı hedefliyor. Bu noktada şirketin odağında Ortadoğu pazarı var. Ortadoğu’nun yanı sıra bulundukları diğer coğrafyalarda da pazar paylarını artıracak yeni stratejiler ve projeler üzerine yoğunlaşacaklarını belirten Taş, sözlerine şöyle devam ediyor:

“2015 yılında 299 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2016 yılında ihracatımızı artıracağız. Ciromuzu da 655 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Kapasite kullanım oranını yüzde 98 seviyesinde tutarak kârlılığımızı korumayı ve yeni iş fırsatları yaratmayı planlıyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.