Küçük bir kattan bir marka nasıl yarattı?

Capital (Turkey) - - ŞİRKET DOKTORU -

Geçen ay içinde Anadolu Markaları kapsamında Kayseri’de iş dünyasıyla buluştuk. Etkinliğin ana konuşmacısı Fiba Holding’in başkanı Hüsnü Özyeğin’di… Hüsnü Bey’i sunarken, “Bir deneyim denizi gibidir. Kabul etse her ay söyleşi yapar, her fırsatta konferansa davet ederdim” demiştim. Gerçekten de öyledir. Her konuşmasından yeni şeyler öğrenir, notlar alırım. Kayseri’de de öyle oldu ve Finansbank’ı kurduğu yıllara yönelik deneyimini ve marka yaratma stratejisini paylaştı. Aldığım notlar şöyle:

“Finansbank’ı kurarken biraz “ürkek” davrandım. Bankayı kurduğumda bir bina bile kiralamadım, tıpkı Kayserili gibi davrandım. Mevduat toplamayı düşünmüyor, yurtdışından bana güvenen muhabirlerden fon alıp yatırımcılara vermeyi meyi düşünüyordum. Bir binanın bir katını kiraladım. Hatta o günlerde gazeteci-yazarar Meral Tamer bir yazı yazdı, ‘Ben Hüsnü Özyeğin’in açtığı bankaya gittim. Yapı Kredi’deki, Pamukbank’taki o şaşalı hava hiç yok. Aslında açtığı banka, bankaya da benzemiyor’ dedi.

Biz orada ne yaptık? Önce bir kurumsal banka kurduk. O aşamada bir marka olmaya gerek yoktu. Çünkü, piyasa bize güveniyordu. Önemli iş prensiplerimizin olduğunu biliyorlardı. 1980’de kurduk bankayı, 1990’a kadar 4 şubeyle yolumuza devam ettik. Zaten sermayemiz de yoktu. Kazandığımızı hep içeride bırakarak yolumuza devam ettik. Bankanın yıllık büyümesi yüzde 25-30 düzeyindeydi. 1994’de gördük ki büyük bankalar, küçük bankalara kredi vermiyor. Yolumuza böyle gidemeyeceğimize karar verdik. O zaman şube açmaya başladık ve mevduat toplamaya girdik. O zaman markalaşmamız gerektiğini gördük. İlk markamız da Galaxy Card oldu. Galaxy, marka olma konusunda benim önem verdiğim özelliklere sahipti. Birinci özelliği, o tipteki ilk karttı. Hem Visa hem de “taksit kart” özelliği taşıyordu. İnovatif bir k karttı. Böyle olunca da reklamla kolaylıkla sa satabiliyorduk. Biz de reklama çok yüklendik. O dönem dönemde Gima market zinciri bizimdi. Türki Türkiye’de ilk defa gıda ürünlerinde tak takside başladık. Bizim derdimiz do domates satmak değildi ama ““Domatesi taksitle alabilirsiniz” d diye reklam yaptık. Bu şekilde hem Gima hareketlendi hem de biz kart sattık. Markalaşma ancak böyle müşteriyle ona sunduğumuz hizmet ve fark yaratmayla oluyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.