“TÜRKİYE’NİN KURTULUŞU İHRACATTA”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

“KÖTÜMSER OLMAMALIYIZ”

Türkiye’de sanayide en çok istihdam sağlayan ilk 3 gruptan biriyiz. Sanayide 2 milyon metrekare kapalı alanımız var. Vestel 17 yıldır kendi sektöründe ihracat liderliğini devam ettiriyor. Sanayici olmanın zorluklarına gelince… Sabah kalkıyoruz, kura bakıyoruz, dolar ve Euro ne oldu bunu takip ediyoruz ama hayat bu. Bak tespih çekiyoruz, ya sabır diyoruz… Sadece sanayide değil her işte zorluklar var. Bu açıdan bakmak lazım. Kötümser olmamalıyız.

“ARTIK ÇARK DÖNÜYOR”

Etrafımızda ateş çemberi var ama böyle olmasına rağmen Türkiye güçlü bir ülke. Bundan 15 yıl önce bugün yaşananlar yaşansaydı TL kim bilir nerelere gitmişti. Bugün hiçbir şey eskisi gibi değil. Türkiye’de artık çark dönüyor. Öyle böyle 150 milyar dolarlık ihracatımız var. Bunun yüzde 97’sini sanayi ürünleri oluşturuyor. 30 yıl öncesinde ihracatın yüzde 95’i tarım ürünleri ile gerçekleştiriliyordu. Yakın zamana kadar etrafımızda Suriye’ye, İran’a, Rusya’ya mal satıyorduk.

“40 MİLYAR DOLAR KAYBETTİK”

Oradan en az 30-40 milyar dolar kaybettik ama bunlar düzelecek. Türkiye Ortadoğu’da insan kaynağı en iyi olan ülke. Avrupa’nın beyaz eşya üssü konumundayız. Ama yeterli mi? Hayır. Türkiye’nin kurtuluşu 100 liralık ithalat gerçekleştiriyorsa 120-130 liralık ihracat gerçekleştirmesinde. O zaman herkes daha rahat içinde yaşar. Şu an yaşanan sıkıntıları ben büyüme sancıları olarak görüyorum. 180 ülkenin içinde 17’nci büyük ekonomiyiz. Bu da yetmediği için koşmamız ve daha çok çalışmamız gerekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.