FİLE NASIL DOĞDU?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

NİŞ ALAN

BİM olarak bir kulvarımız var. O kulvarın dışında da çok ciddi bir ciro var. O ciroyu en doğru hangi konseptle yapabiliriz araştırmasını yapmıştık. Bunu yaparken de önce ben Amerika’da bir zinciri inceledim. Arkasından da onun benzer modelinin İspanya’da olduğunu gördük. Orayı da detaylı inceledikten sonra karar verdik. Bu niş alanı değerlendirmek istedik.

FİLE’NİN FARKI

Burada önemli olan tüketicilerin ihtiyaçlarının, hangi ölçülerde ne şekilde karşılandığı. BİM yüzde 100 ambalajlı ürün satıyor. BİM kendini her şeyi satmakta zorunlu hissetmiyor. 600 civarında barkodlu temel tüketim ürünü satıyoruz. File biraz da BİM’in yapmak için çok fazla uğraşmadığı alanlara girecek. Bunların içinde taze grup olan sebze-meyve grubu var.

HEDEF KİTLE

Bunu günün koşullarına göre B’nin A’ya yakın olan müşteri kesimine hitap edecek şekilde dizayn ettik. Ama bu fiyat yapısı itibarıyla daha düşük gelirli hedef kitlenin de alışveriş yapabileceği bir konsept. Bunun yanında açık şarküteri, kasap ve unlu mamuller bölümü var.

MEMNUNUZ

Yerinde üretim gerçekleştiriyoruz. 4 bin civarında ürün konuşlandırdık. Bunlar çok özenle seçildi. Az satılanların yerine çok satılanlar geliyor. İlk girişimimizden memnunuz. Şimdilik İstanbul ve civarında büyümeyi düşünüyoruz. Sonradan da büyük şehirler olmak üzere yavaş yavaş açılacağız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.