UZMANLAR NE DİYOR?

Capital (Turkey) - - REKABET -

YABANCI PAYI NASIL?

Raiffeisen Investment AG Türkiye Genel Müdürü GÖKÇEÖ KABATEPE, farklı sektörlerdeki eğilime dair şu bilgileri veriyor: “Akaryakıt dağıtım sektöründe marjların düşmesiyle birlikte yabancı oyuncuların azalıp yerlilerin payının artması beklenebilir. Gıda dışı perakendecilikte, yabancıların payları artacak. Çünkü Türkiye’de perakende gelişiyor. Özellikle fonların çıkışlarıyla yabancı payı yükselebilir. Beyaz ete önümüzdeki dönemde önemli bir yabancı ilgisi bekliyoruz.”

SAĞLIKTA DEĞİŞİM YOK

Frost & Sullivan Sağlık Sektörü Danışmanı HİLAL CURA’nın yorumları şöyle: “Sağlık sektöründe, özellikle ileri teknoloji tarafında tamamen yabancı oyuncular hakim. Toplam tıbbi cihaz satışlarının yüzde 85’i ithal ediliyor. İlaçta ise satılan toplam ilaçların yüzde 50’den fazla bir kısmı eşdeğer ilaç. Bu nedenle yerli oyuncular hakim. Ancak satılan kutu adetlerine göre baktığımızda ithal ürün oranının arttığını görüyoruz. Sağlıkta önümüzdeki 5 yılda bu dinamiklerin fazla değişeceğini düşünmüyorum.” nel Sekreteri Veysel Yayan’ın yorumları şöyle:

“2015’te piyasada tüketilen çeliğin yüzde 49’u yerli, yüzde 51’i yabancı oyunculardan tedarik edildi. Oysa 2010’da yabancıların payı yüzde 43’tü. Beklentimiz, önümüzdeki yıllarda yüzde 62’ye kadar düşen çelik sektörünün kapasite kullanım oranının yeniden yükselmesi ve yerli payının tekrar artması. Bunun için Çin ve Rusya kaynaklı olumsuzlukları dengeleyecek önlemlerin alınması gerekiyor.”

YERİNDE SAYANLAR DA VAR

Pazar payındaki artışlar açısından bakıldığında, 5 yıl öncesine göre manzaranın değişmediği sektörler de var. Boya onlardan biri. Polisan CEO’su Erol Mizrahi, sektördeki stabil yapıyı doğruluyor:

“Bizim işimizde yabancı ortaklı ya da tamamen yabancı sermayeli oyuncuların pazar payı yüzde 35-40 aralığında. Kalanı da yerli oyunculardan oluşuyor. Pazarımız stabil bir yapıya sahip. 2010’da da benzer bir tablo vardı. Son 5 yılda pazardaki kompozisyon korundu.”

Kahve zincirleri sektöründe de benzer bir durum var. Coffeemania Kurucu Ortağı Yakup Dabak, “İstanbul ve AVM’lerde belirgin olarak yabancı zincirler etkin. Buradaki dengenin yüzde 70 ve yüzde 30 olduğunu söyleyebiliriz. Anadolu’da durum tam tersi. Sektörde self servis pazarını global oyuncular, alacart pazarını ise yerliler domine ediyor” diyor.

Süt ürünleri pazarı da yerli-yabancı dengesi açısından aynı kalanlardan. SETBİR Başkanı Zeki Ilgaz, “Sektördeki 6 firma, yabancı ortaklı veya yabancı yatırımcı konumunda. Toplam çiğ süt üretimimizin yüzde 8,64’ü, sanayi kesimi tarafından satın alınan çiğ sütün ise yüzde 18,6’sı yabancı şirketler tarafından değerlendiriliyor. 2010’da da bu oran çok farklı değildi” diyor.

Seramik pazarında gerek yerli gerek yabancı oyuncuların payında 5 yıl öncesine göre önemli bir değişim yok. Ancak, Ideal Standard Türkiye Başkanı ve CEO’su Erdem Çenesiz, gelecekte seramik pazarında yabancı payının artacağını öngörüyor ve ekliyor:

“Yabancı markaların son 10 yılda Türkiye pazarını tasarım ve kalite yönünden domine ettiğini ve çok olumlu etkilediğini düşünüyorum. Yabancı ağırlığının artacağını söylemek yanlış olmaz.”

GELECEK HESAPLARI

Yarına yönelik beklentiler sektörlere göre farklılaşıyor. Yazılımdaki öngörüleri IDC Türkiye Yazılım ve Hizmetler Araştırma Analisti Yeşim Araç Öztürk anlatıyor:

“Yerli oyuncuların ağırlığının artacağını düşünüyorum ancak bu artış çok hızlı olmayacak. Bilişim sektörü bir dönüşümün içinde. Eğer yerel oyuncular bu dönüşüme ayak uydurabilirse ağırlıkları daha hızlı artabilir.”

Casper Genel Müdürü Yalçın Yıldırım’a göre de değişim hızlı olacak: “5 yıl sonra mevcut pek çok yerliyabancı oyuncu sektörden çıkabilir. Oyuncu sayısının azalacağını öngörüyoruz. Yerli markaların şansının ise daha yüksek olduğunu düşünüyoruz.”

Bimeks Başkan Yardımcısı Ahmed Akgiray, kendi sektörünün yarınlarına ilişkin şunları söylüyor: “Esasen, yerli veya yabancı fark etmeden, mağaza-web entegrasyonunu gerçek anlamda yapamayan, omni-channel gerçeğini iş modellerine uyarlamayan perakende şirketlerinin gelecekleri olmayacak. Kendi özgün iş süreçlerini kurgulayan şirketler, yıldız perakendeciler olacak.”

Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Sadettin Korkut, “Yabancı ambalaj firmalarının, gelecek dönemde Türkiye’ye yatırım yapması hizmet verdikleri firmalara bağlı. Onların tereddüt etmeden yatırım yapması da ülkenin ekonomik durumuyla doğrudan alakalı” diyor.

Olmuksan International Paper Genel Müdürü Ergun Hepvar ise sektörüne dair şu yorumu yapıyor: “European Carton Makers Assosiation 2012 Raporu’na göre Türkiye’deki ambalaj kullanımı 2016’ya kadar yüzde 29 artacak. Türkiye de Avrupa’da açık ara en çok büyüyen pazar olacak. Dolayısıyla yabancıların sektörel ağırlıklarının artmasını bekliyoruz.”

ERGUN HEPVAR

SADETTİN KORKUT

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.