“HER FIRSATTA BÜYÜMEK İSTİYORUZ”

HANEFI ÖKSÜZ,ÖKSÜZ A Anadolu’nun en büyük sanayi gruplarından Kipaş Holding’in yönetim kurulu başkanı.k 32 yıl lö önce ortağıyla kurduğu grubunun cirosu bugün 1 milyar doları buluyor. Kârsızlık sorununa karşı yerli yatırımcıların birbirine rakip olmak yer

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - aaksakal@capital.com.tr AYÇE TARCAN AKSAKAL

Kipaş Holding, 1 milyar dolar cirosuyla Anadolu’nun en büyük 4 sanayi grubundan biri. 32 yıl önce Hanefi Öksüz ve Halil İbrahim Gümüşer tarafından iplik üretmek için kurulan grup, 15 yıl önce tekstilin yanında stratejik karar alarak yeni iş alanlarına girdi.

Enerji, çimento, perakende, kağıt, eğitim ve tarıma yapılan yatırımlar sonucunda 15 yıl önce gelirlerinin tamamı tekstilden elde ederken bugün bu oran yüzde 25’e kadar indi. En önemlisi de grubun cirosu 1 milyar dolara, çalışan sayısı 8 bine, şirket sayısı 28’e yükseldi.

Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz, “Değişime ayak uyduramayanların hayatta kalma şansı yok” diyor. 32 yıldır ortağıyla aynı odayı paylaşan Öksüz daha çok yatırımlarla Gümüşer ise grubun mali yapısıyla ilgileniyor.

Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz, Kahramanmaraş’taki merkezlerinde yeni projelerini, başarılı ortaklığın formülünü ve Anadolulu sanayicilerin sıkıntılarını anlattı:

Türkiye zor bir dönemden geçiyor. Anadolu’nun en büyük sanayi gruplarından biri olarak bu durum sizi nasıl etkiliyor?

Şu anda en büyük sorun kâr edememek. Bütün sektörlerde kârlılık düzeyimiz oldukça

düştü. Biliyorsunuz sanayide kâr, yeni yatırımlar için çok önemli. Bu nedenle biz de daha kârlı hale gelebilmek için verimliliği kovalıyoruz. Eskiye göre kârlılıklar ne kadar düştü? Biz tekstile ilk girdiğimizde, Avrupa’dan getirdiğimiz eski makineler dahi çok iyi para kazanıyordu. Ancak şimdi para kazanabilmeniz için hem teknolojiniz çok iyi olmalı hem sermayeniz olmalı hem de işinizi iyi yapmalısınız.

“Sanayide kârlılık sorunu var” diyorsunuz. Batmamak için ne yapmak lazım?

Sanayide sektörün iyisi kötüsü yok. Her sektöre insanların ihtiyacı var. Bakıyorsunuz bir sektörde aynı anda iflas eden de var o sektörde hızla yükselenler de var. Yapılacak iş, faaliyet gösterilen sektörde hızla yükselenlerin yanında olmak. Bunun da kuralları belli. Düşük maliyetle, daha kaliteli ürünü üretebilmek yani rekabet gücünüzü yüksek tutmak. Eğer yapacağınız yatırımın sonunda böyle bir imkan oluşacaksa bu yatırıma girebilirsiniz. Kârlılığı artırmak için neler yapıyorsunuz? Verimliliği artırmaya odaklandık. Ürettiğimiz ürünlerde kilo başına enerji kullanımımızı ve işçi giderlerimizi azaltıcı yatırımlar yapıyoruz. Tekstilde yüzde 15-20 arası enerji tasarrufu sağladık.

Anadolulu sanayiciler nasıl bir ruh hali içinde?

Bizi bu noktalara heyecanımız getiriyor. Devletin ve sanayicilerin yapması gerekenler var. Devlet gittikçe çalışma ortamını zorlaştırmamalı. Eskiden, KİT denilen kamu iktisadi

teşekkülleri vardı. Her yıl zarar ederlerdi. Özel sektörü de bu hale getirmeyelim. Bugün sürekli olarak özel sektörde çalışma ortamını zorlaştırıcı kanun ve kurallar çıkıyor. Eskiden insanlar işçi çalıştırmaktan büyük heyecan duyardı. Bu heyecanımızı kaybetmemeliyiz.

Asgari ücretlerdeki artış Anadolu sanayicisini nasıl etkiledi?

Çalışan açısından iyi bir olay ancak sanayici için hiç de iyi olmadı. Maalesef bu ücreti taşıyamayacak sektörler var. Örneğin konfeksiyon tesisleri bu artışı taşıyamaz. Biz de konfeksiyon tesislerimizi geçen yıl kapattık. Artık konfeksiyonu fason ürettiriyoruz. Neden konfeksiyon üretimini kapattınız? Geçen yıl asgari ücretle işçi çalıştırmadığımız halde konfeksiyon tesislerimizi kapattık. İşçi bulamadığımız için asgari ücretin daha üzerinde ücret ödüyorduk. Ancak konfeksiyon tesisimiz kâr etmiyordu, biraz zararla da olsa işi götürüyorduk. Ancak son ücret artışlarıyla çok zarar eder hale geldik. Dolayısıyla bu ülkenin işsizlik sorunu varken bu gibi kararlar almak yanlış. Ayrıca insanlarımızın hepsinin çalışması lazım. Asgari ücreti daha da yükseltebilirsiniz ancak bunu taşıyacak ve taşıyamayacak sektörler var. Umarım Türkiye’de işsizlik artmaz.

2015’te konfeksiyon üretimini kapatmak gibi başka önemli kararlarınız oldu mu?

Tekstilde kapasite küçültmüyoruz. Ancak önemli bir modernizasyon yapıyoruz. Eski iplik tesislerimizi kapatıp yenilerini kuruyoruz. Yenilerde daha yüksek devir, daha yüksek üretim olduğu için haliyle bir kapasite artışı oluşuyor.

Tekstille başlayıp zaman içinde farklı sektöre girdiniz. Kırılma noktası neydi?

Şirketlerin imkanlarını yatırım konusunda sonuna kadar değerlendirdik. Büyümemiz sürekli yükselen bir profil izledi. Birdenbire bir sıçrama olmadı. Her yıl biraz daha artan sıçramalar oldu. Kârlı yıllar geçirince sıçrama daha yüksek oldu. Durgun yıllar geçirince daha temkinli gittik. Şu anda nasıl bir dönemdesiniz? Türkiye’de tüm sektörler durgun. Suriye ve Irak’taki olaylar Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinin sanayicisini çok etkiledi. İhracatımız çok düştü. Bu bölgelerle ilgili işler açılırsa gidişat daha düzelir diye düşünüyorum. Neden farklı sektörlere girdiniz? Böyle bir grubu tek bir sektör götüremez. Zaman zaman bazı sektörlerde durgunluk daha da yoğunlaşıyor. Bazı sektörlerse lokomotif po-

zisyona geçiyor. Bu durum sürekli değişiyor. Biz de önümüze çıkan fırsatları değerlendirmeye çalıştık. Sektörlerimizi çeşitlendirirken bir taraftan da ekonomi, teknoloji, ürün ve verimlilikteki değişimlere ayak uydurduk. Baktığınızda çok büyük olursunuz ancak kârınız az olur ve yaşama şansınız azalır.

15 yıl önce sadece tekstille anılan Kipaş, bugün hangi noktaya geldi?

15 yıl önce bizde sadece tekstil vardı. Şu anda grubun çimento, enerji, tekstil ve perakende olmak üzere 4 ana iş kolu bulunuyor. Hepsinin de ciro payı yaklaşık yüzde 25’ler seviyesinde. Ayrıca tarım, eğitim, plastik ve kağıt yatırımlarımız var. Cironuz, çalışan sayınız ne oldu? 32 yıl önce ilk tesisimizi 35 kişiyle kurmuştuk. Bugün 28 şirketimizde 8 binin üzerinde çalışanımız var. Grubun cirosu ise 1 milyar dolar civarında.

8 farklı sektörde iş yapıyorsunuz. En yeni yatırımınız hangisi?

Geçtiğimiz yıl kağıt sektörüne girdik. Üretime girdiğimiz ilk yıl kağıt şirketimiz Türkiye’nin en büyük ilk 500 şirketi arasına girdi. Kurduğumuz tesiste hurda kağıtlardan geri dönüşümle yeni kağıtlar elde ediyoruz. Ne kadarlık bir yatırım yaptınız? Kahramanmaraş’ta 500 milyon dolarlık bir yatırımla kağıt üretim tesisi kurduk. Yaptığımız yatırım Avrupa çapında oldu. Avrupa’nın en büyük kağıt üreticileri arasına girdik.

Yaptığınız yatırımın karşılığını aldınız mı?

Kağıt çok pahalı bir yatırım. Şu anda durgun bir dönemden geçiyoruz. Ancak yaptığımız yatırım kendi giderlerini karşılayıp kredilerini ödüyor. İleride kağıt sektöründe iyi bir dönem yaşanacağına inanıyorum. Yüksek ihracatımız var. Ürettiğimiz kağıdın yüzde 50’sini iç piyasaya yüzde 50’sini de dışarıya veriyoruz. Kağıtla ilgili hedefiniz nedir? Kağıt sektörünün cirosunun grup içindeki payının yüzde 20’lere gelmesini bekliyoruz.

Önümüzdeki dönemde yeni bir sektöre daha girme planınız var mı?

Zaten 8 sektörümüz var. Yeni bir sektör arayışında değiliz. Önümüze yeni ve kârlı bir projeye gelirse yeni sektöre girmeye ilgi duyabiliriz. Perakendede işler nasıl gidiyor? Lee Cooper’ın dünyadaki en büyük tedarikçisiyiz. Aynı zamanda da bölge distribütörüyüz. Perakendedeki en büyük amacımız Lee Cooper’ın dünyada sattığı mallarını üretmek. Perakendede mağazaları biz açmıyoruz, franchise veriyoruz. Perakende sabır işi. Şu anda gelişim gösteriyor ve her gün daha iyiye gidiyor. En hızlı büyüyen sektörleriniz hangisi? Çimento ve enerji hızlı büyüyor. Enerjiye bugüne kadar ne kadar yatırım yaptınız?

Enerjiye gireli 8 yıl oldu. Toplam 1 milyar dolar enerji yatırımı yaptık. Bugün enerji, geli-

riyle kendi yatırımlarını yürütür hale geldi. Enerjideki planınız nedir? Enerjide jeotermal, hidroelektrik ve dağıtım alanında yatırımlarımız var. Ancak bizim için enerjide en önemli saha jeotermal. Enerjide ağırlıklı jeotermalde büyümek istiyoruz. Şu anda jeotermalde 120-130 megavat kurulu gücümüz var. Elimizde bu işi daha da büyütebileceğimiz sahalarımız var. Önümüzdeki dönemde herhalde jeotermaldeki toplam gücümüz 120 megavatın 2-3 katına çıkar. Önümüzdeki dönemde enerjide özelleştirmeye çıkacak hidroelektrik santrallere de ilgi duyabiliriz. Çimento grubuyla ilgi hedefiniz nedir? Çimentoda tek tesisle en büyük ilk 10 üretici arasındayız. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de ve yurtdışında uygun yer bulursak çimento sektöründe de büyüyebiliriz. Çimentoda yeni yatırım olacak mı? Çimentoda atık ısıdan enerji projelerimiz var. Atık ısıdan 8-10 megavat civarında elektrik üretmeyi düşünüyoruz.

Yurtdışında çimentonun dışında başka yatırım planınız var mı?

Yurtdışında çimentonun dışında yatırım düşünmüyorum. Mısır’a bir konfeksiyon yatırımı yaptık. Ancak Mısır’daki gelişmelerden dolayı hayal kırıklığına uğradık. Neden hayal kırıklığına uğradınız? Hedefimiz Mısır’dan Amerika’ya ihracat yapmaktı. Mısır’daki karışıklık bizi sağlıklı üretim yapamaz hale getirdi. Mısır’da düzen yok, Türklere her yerden zorluk çıkarıyorlar. Verimli bir çalışma ortamı sağlayamıyorsunuz. Mısır’daki tesisimize yabancı ortak almak üzereyiz. Yerel bir ortak Mısır’daki tesisimizi çalıştıracak.

2016’yı nasıl görüyorsunuz? Bu yıl önemli yatırımlarınız olacak mı?

Bizim grupta yatırımlar bitmez. Hala büyük yatırımlarımız var. Örneğin, tekstilde büyük modernizasyon yatırımları yapıyoruz. Ayrıca bu yıl kağıt işletmemizin içine enerji santrali yatırımımız olacak.

2016’da ne kadarlık yatırım ve büyüme öngörüyorsunuz?

2016’da yatırım tutarımız 150-200 milyon Euro’yu bulur. Geçen yılki büyümemiz yüzde 14 seviyesinde olmuştu. 2016’da da 2015’e benzer bir büyüme bekliyoruz.

Bundan sonraki en önemli hedefiniz ne-

Her türlü fırsatta grubumuzu büyütmek istiyoruz. Bizden sonraki dönem için özellikle holdingin yönetici kadrosunu çok iyi oturtmak en önemli önceliğimiz. İkinci nesli yetiştiremezsek yaptığımız işlerin hepsi boş. Anadolu’da bir laf var: “Oğlum akıllı malı neylesin, oğlum deli malı neylesin.” Yani akıllı olan yoktan var eder, akıllı olmayan insana da ne bırakırsanız bırakın hepsini batırıp bitirir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.