“4-5 YIL SONRA İŞİ BIRAKIRIZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

“ÇATIŞMAYI YAŞADIK”

Şu anda işleri kolay yapıyoruz. Neticede 32 yıldır anlaşabilmiş iki ortağız. Esas sorun bundan sonraki nesle direksiyonu devretmek. Bizde de yeni kuşak geldiği gün daha fazla çatışmalar oldu. Şimdi yavaş yavaş yeni kuşakta değişimi görüyoruz. Bizim işimizin ne kadar zor olduğunu takdir etmeye başladılar. Ancak onlarla daha 3-5 yıl çalışmamız lazım.

“YAZIK OLUYOR”

Şirketlerde birinci nesil sanayide başarı sağlıyor. İkinci ve üçüncü nesilde bu işi yürütemiyoruz. Bunu başarmamız lazım. İyi ortaklık için “Ben” değil “biz” demek lazım. Batı bunu becermiş. Bakıyorsunuz 11’inci, 15’inci kuşağı yaşayan şirketler var. Ancak Türkiye’de bir şirket parlıyor, bir nesil sonra sönüp gidiyor. Şirketlere yazık oluyor…

2. KUŞAĞI NASIL YETİŞTİRİYORUZ?

Bizden sonraki kuşaktan yönetime 4 tane temsilci aldık. Bunlar iyi üniversite eğitimi görmüş çocuklar ve her biri grupta farklı sektörlerde görev yapıyorlar. Bir tanesi çimento ve enerjiye bakıyor. Bir tanesi tekstile bakıyor. Bir tanesi kağıda bir tanesi de mali işlere bakıyor. İkinci kuşağı yetiştirirken kurucu ortaklar olarak bizim onlarla çalışmamız çok önemli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.