“32 YILDIR AYNI ODAYI PAYLAŞIYORUZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

“PAMUK SATARKEN TANIŞTIM”

Ortağım Halil İbrahim Gümüşer’le pamuk satarken tanıştık. 32 yıl önce ilk iplik fabrikamızı kurarak işe başladık. 32 yıldır ortağımla aynı odayı paylaşıyorum.

“İŞLERİ NASIL PAYLAŞTIK?

Ben mühendistim, İbrahim Bey de işletmeci. Şirketi ilk kurduğumuzda ikimiz de her işin içinde vardık. Şu anda iş çok büyüdü, bizim de sahalarımız ayrıldı. Ben işi tepeden yönetiyorum, tüm yatırımlara karar veriyorum. İbrahim Bey ise mali konulara hakim.

“HİÇ SORUN YAŞAMADIK”

Anlaşmak hem çok kolay hem çok zor. Maraş’ta çok güzel laf var: “Dirlik edene dirlik çok”. Yani geçim istiyorsanız geçim çoktur. 32 yılda ortağımla hiçbir sorun yaşamadık.

İYİ ORTAKLIK İÇİN

Başarılı ortaklık yapmanın kuralı duygusal kararlar almamaktan geçiyor. Alacağımız kararlar mantıklı olmalı ve herkesin önce grubu düşünmesi lazım. Zaten grup kâr ederse tüm ortaklar da kâr eder.

İKİ KRİTİK KURAL

Kendi içimizde kurallarımız var. En önemli kuralımız, şirket ürünleri üzerinden hiçbir ortak ticaret yapamaz. Hiçbir ortak şirkete mal alamaz, mal satamaz. Birçok şirkette bu sorun olarak ortaya çıkıyor.

VELİAHT STRATEJİSİ

Ortakların menfaatleriyle şirketin çıkarlarını çatıştırmamaya çalışıyoruz. İkinci önemli kararımızsa yöneticilik ayrı ortaklık ayrı. En yetenekli çocukları yönetime getirmeye çalışıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.