SEKTÖRÜN YENİ TRENDLERİ

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

DİJİTALLEŞME

Dijitalleşme bizim sektörümüzü de ciddi biçimde etkiliyor. Nesnelerin interneti konusu çok önemli bir dönemi de başlatmış oldu. Biz de tüm bu teknolojilerle müşterilerimizin restoranlardaki hareketlerini, alışveriş davranışlarını, kuyruk bekleme sürelerini ölçümlüyoruz. Böylece onları daha iyi tanıyor, eksiklerimizi görüyor, tüm bu verileri “big data” içinde bir araya getirerek iyileştirme olanaklarını buluyoruz.

EV DIŞI TÜKETİM

Ev dışı gıda tüketimi önemli bir hızla artıyor. Bu da bizim restoranlarımıza pozitif bir trend olarak yansıyor. Ayrıca kuryeyle sipariş verme trendi de giderek yayılıyor. Çin’de de Türkiye’de de ayrı durum geçerli. Çin’de satışların yüzde 10’u evlere servisten geliyor. Türkiye’de ise bu oran yüzde 12-13. Siparişli satışların, pazarın yüzde 25’ine kadar çıkabileceğini öngörüyoruz.

KÂRLILIKLAR NASIL?

Bizim faaliyette olduğumuz alanlara bakarsak en büyük kârlılıklar, süt işletmesinin de dahil olduğu gıda tarafında görülüyor. Grup olarak sektörler bazında kârlılıklara bakarsak, restoran sektöründe dünya standartlarına yakın bir orandayız. Restoran kârlılığı yüzde 15’ler civarında seyrediyor. Bu anlamda dünya standartlarını yakalamış durumdayız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.